Down sendromu tanısını doğru belirlemede yüzde 99.9 başarı

0

Eklenme tarihi: 20/03/2022 – 7:38

Son güncellenme tarihi: 20/03/2022 – 7:38


Dünyada 6 milyon, Türkiye’de 70 bin down sendromlu birey var.

İSTANBUL (İGFA) – Down Sendromu Farkındalık Günü, down sendromunda 2 tane olması gereken 21. kromozomun, 3 tane olması nedeniyle 21 Mart’ta kutlanıyor.

Dünya genelinde yaklaşık 6 milyon, Türkiye’de ise 70 bin insan bu genetik farklılığı taşıyor. 

Türk bilim insanları tarafından geliştirilen yapay zeka destekli kromozom analiz sistemi, down sendromu tespitinde dünya çapında altın standart olarak kullanılan çözümleri derin öğrenme ile yapay zeka platformunda sunuyor.

Dijital sağlık alanında 20 yılı aşkın tecrübeye sahip ekipleriyle yapay zeka destekli görüntüleme ve analiz sistemleri ürettiklerini söyleyen Argenit’in kurucu ortaklarından Burak Buyrukbilen, tüm yaş gruplarında ve her sosyoekonomik koşulda görülmesinin yanında, 35 yaş üstü anne adaylarının, genç anne adaylarına göre down sendromlu bebeğe sahip olma olasılıkları çok daha yüksek olduğunu söyledi. Down sendromu tanısında, genetik incelemenin yapay zeka tabanlı sistemler ile yapılmasının sağlık alanında Türkiye’ye boyut atlattığını kaydeden Buyrukbilen, “Ülkemizdeki genetik tanıların yüzde 65’i Argenit’ in geliştirdiği dijital sistemler üzerinden raporlanıyor. Argenit sağlıkta yerli kaynakları kullanarak yüksek teknolojiyi erişilebilir, uygun maliyet, Türkçe dil desteği ve 7/24 teknik destek avantajları ile sağlıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir