Deprem Tırı Erzincan’da salladı!

0

Eklenme tarihi: 16/03/2022 – 11:07

Son güncellenme tarihi: 16/03/2022 – 11:07


Erzincan’da, Deprem Simülasyon Tırı, vatandaşlara gerçek bir deprem deneyimi yaşatarak farkındalık oluşturdu.

ERZİNCAN (İGFA) – İçişleri Bakanlığı tarafından Türkiye’de 2022 yılının Afet Tatbikat Yılı olarak kabul edilmesinin ardından Erzincan İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce Afet Farkındalık Eğitimleri verilerek tatbikatları sürdürüyor.

Eğitim ve tatbikatlar kapsamında deprem farkındalığı oluşturmak amacıyla Deprem Simülasyon Tırı ile ülke çapında verdiği eğitimlerine Erzincan’da devam etti.

Kentin en işlek caddelerinden olan Ordu Caddesi üzerine kurulan tırda, AFAD personeli, vatandaşlara ve öğrencilere daha önce Erzincan, Elazığ ve Van’da yaşanan deprem felaketlerinin şiddetini sarsıntılarla gerçekçi bir deprem deneyimi yaşatılarak deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrası yapılması gereken kurallar uygulamalı olarak anlatılıyor.

Türkiye’de daha önce yaşanan depremler simülasyon tırında deneyimlenirken, dışarıda bulunan stantta ise eğitime katılan öğrenci ve vatandaşlara deprem, heyelan, sel/taşkın, çığ ve yangın gibi afetlerin öncesinde, sırasında ve sonrasında alınacak tedbirlerin anlatıldığı broşür dağıtılarak bilgilendirme yapıldı. Katılımcılara ayrıca AFAD Gönüllülük Sistemi tanıtılarak, gönüllülük konusunda teşvik edici bilgiler sunuldu.  

Deprem Simülasyon Tırının Erzincan’ın muhtelif yerlerinde 1 hafta boyunca eğitimlerine devam edeceği öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir