Deniz Salyasından Gübre Yapılıyor

0

Eklenme tarihi: 10/05/2021 – 15:49

Son güncellenme tarihi: 10/05/2021 – 15:49


Bir süredir Marmara’da görülen ve Gemlik’te de büyük sorun haline gelen Deniz Salyası, BTÜ Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Laboratuvarlarında gübreye dönüştürme çalışmaları başladı. Bu olayın oluşma nedenlerini ve neler yapabileceklerinin açıkladı.

Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mete Yılmaz, “Deniz salyasından yapılan gübreyi toprağa katarak verim arttırmaya çalışacağız” dedi. Yakın zamanda Körfezden alınan numuneler ile çalışmaya başlayan fakülte, biyoteknolojik gübre ve tarım ilaçları üretmeyi hedefliyor.

Bursa Teknik Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mete Yılmaz şunları söyledi: “Bu her ne kadar doğal bir olay olsa da, Marmara Denizi’ndeki kirlilik baskısı ve küresel sıcaklık artışı bu canlıların aşırı üremesini tetiklemektedir. Marmara denizindeki kirlilik kaynaklarından sürekli olarak azot, fosfor ve diğer besin maddelerinin girdisi oluyor. Algler bunları besin kaynağı olarak kullanıp bahar aylarıyla birlikte aşırı çoğalabiliyorlar. Mikroalgler aşırı derecede çoğalınca müsilaj salgılanması da büyük ölçekte oluyor. Algler Marmara’da her zaman vardı ama müsilajın bu şekilde artışı uygun ortam koşullarının ve alg türlerinin bir araya gelmesiyle alakalı bir durum. Dolayısıyla bu tür olayları önümüzdeki yıllarda da göreceğiz. Ne yazık ki aşırı müsilaj oluşumunun denizel canlılar üzerinde olumsuz etkileri var. Nitekim balık ölümleri ile ilgili haberler duyulmaya başladı.”

Laboratuvarımızda bu tür bir çevresel felaketten yararlı bir ürün çıkarmaya çabalıyoruz.

Prof. Dr. Yılmaz açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Ancak bizler laboratuvarımızda bu tür bir çevresel felaketten yararlı bir ürün çıkarmaya çabalıyoruz. Uzun yıllardır mikroalglerin salgıladığı müsilaj üzerine çalışmalar yürütüyoruz. Mikroalgler tarafından salgılanan müsilajın pek çok biyoteknolojik kullanım alanı bulunmaktadır. Özellikle gıda sektöründe kullanılan alg kaynaklı polisakkaritler var, bunlar oldukça pahalı ve değerli maddeler. Laboratuvarımızda daha önce yürüttüğümüz çalışmalarda mikroalglerden elde ettiğimiz müsilaj maddesinin ilaç ve gıda sektörlerinde kullanılabileceğini düşünüyoruz. Örneğin antiviral etki gösterebiliyorlar. Müsilajın ayrıca çevre temizlemede ve tarımda kullanılabilme potansiyeli yüksek. Marmara denizindeki müsilaj salınımı sonrasında da doğadan topladığımız örnekler üzerinde kimyasal, mikrobiyolojik ve toksikolojik özelliklerini belirleyecek testlere başladık. Topladığımız örnekleri çeşitli güvenlik testlerinden geçirdikten sonra gıda alanında, tarımsal alanda nasıl değerlendirebiliriz onların çalışmalarını yapıyoruz. İlerleyen çalışmalarda bunların biyopestisit olarak kullanım özelliklerini inceleyeceğiz, yani tarımda kullanılan sentetik kimyasallar yerine doğal, doğada bozunabilen maddeler olarak kullanım olanaklarını araştıracağız. Diğer taraftan tarımsal arazilere, toprağa uygulandığında verimi arttırma özeliklerini inceleyeceğiz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, bunlar çeşitli güvenlik testleri ve işlemlerden geçirildikten sonra kullanılabilme potansiyeline sahip.”

Bölgemizde yaklaşık 3 aydır görülen ve özellikle balıkçıları mağdur eden deniz salyası, ne zaman gideceği dört gözle beklenirken Üniversitenin yaptığı araştırma olumlu etkiler yaratabilir. Deniz salyasının kaynağı olan mikro alglerin toprağa verim katacağı düşüncesinde olan Prof. Dr. Yılmaz, çalışmalar istedikleri gibi sonuçlanırsa deniz salyalarını toplamak için hasat makineleri yapılabileceği hususunda konuştu.

Laboratuvar çalışmalarını Araştırma Görevlisi Kübra Şentürk ve doktora öğrencisi Vesile Esra Dökümcüoğlu ile beraber sürdürdüklerini belirten Prof. Dr. Mete Yılmaz; “Araştırmalarımızın sonuçlarını çeşitli alanlardaki etkilerinin belirlenebilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı gibi bakanlıklarımızla da paylaşacağız. Elde edilebilecek biyoteknolojik ürün için TÜBİTAK ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) gibi kurumlara proje desteği başvurumuz da olacak.” cümleleri ile açıklamasını tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir