Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

0

Eklenme tarihi: 30/10/2021 – 12:02

Son güncellenme tarihi: 30/10/2021 – 12:02


Gemlik’te Cumhuriyet Bayramı’na yakışır kutlama

Gemlik’te Cumhuriyet Bayramı coşkusu bir kez daha zirveye taşındı. İki gün süren kutlamaların finalinde Mabel Matiz sahne alırken on binlerce Gemlikli bayram sevincine ortak oldu.

Gemlik’te Cumhuriyet Bayramı bu yıl da dolu dolu programlar ve coşkuyla kutlandı. İstiklal Caddesi ve Cumhuriyet Mahallesi’nin merkezi noktalarına  “Yaşasın Cumhuriyet” yazılı mahyalar asan Gemlik Belediyesi, kutlama programının gerçekleşeceği İskele Meydanı’na ise nostaljik Cumhuriyet Bayramı takı yerleştirdi. Ayrıca Gemlik Belediyesi tarafından hazırlanan yaklaşık 50 bin Atatürklü Türk bayrağı esnaf ve evlere dağıtıldı.

Kutlama programları Perşembe günü Atatürk anıtına çelenk sunma töreni ile başladı. İlçe protokolünün katıldığı törenin ardından CHP, İYİ Parti ve Atatürkçü Düşünce Derneği de anıt önüne çelenklerini sundular. Tarihi Atatürk heykelinin kaidesi Gemlik Belediyesi tarafından karanfil yapraklarından yapılmış Türk Bayrağı ile süslendi. Aynı akşam Cemil Meriç Kültür Merkezi’nde Gemlik Belediyesi Sanat ve Kültür Derneği, Tuğberk Çelikkol’un şefliğinde Atatürk’ün sevdiği şarkı ve türkülerden oluşan Cumhuriyet Konseri’ni gerçekleştirdi. Sosyal medyadan canlı olarak da yayınlanan konser, sevilen marşların hep bir ağızdan seslendirilmesi ile son buldu.

Binlerce kişi Cumhuriyet için yürüdü

Gemlik Belediyesi tarafından Zeytin Dalı Meydanı’nda kurulan oyun alanında çocuklar bayramın keyfini yaşarken Atatürk maketleri ile fotoğraf çekildiler. Kutlamalar Cumhuriyet Yürüyüşü ile devam etti. Eski Diş Hastanesi önünde toplanan binlerce kişi, meşaleler ile İstiklal Caddesi üzerinden İskele Meydanı’na yürüdü. Korteje Gemlik Kent Bandosu eşlik etti. İskele Meydanı’nda Gemlik Belediyesi tarafından organize edilen program ise izleyenlere coşkulu anlar yaşattı. Marşlarla açılan programda Gemlikli genç tiyatro sanatçılarından oluşan Gezgin Sanat, Nazım Hikmet’in “Kuvai Milliye Destanı” eserinden uyarladıkları gösteriyi sergiledi. Fırat Üste ve Adem Yıldırım’ın sahnelediği gösterinin sahne amirliğini ise Özen Çağla Akın üstlendi. Oyunun ardından Halk Dansları Ekibi zeybek gösterisi gerçekleştirdi. Gösteri, izleyicilerden büyük alkış aldı. Konser öncesi ise “Dj Echo” olarak tanınan Erkan Özayvaz, sevilen şarkılar ve marşlar ile bayram coşkusunu zirveye taşıdı. Son olarak sahneye gelen Mabel Matiz, yaklaşık iki saat boyunca en sevilen parçalarını seslendirdi. Alanı dolduran çoğunluğu gençler ve kadınlardan oluşan yaklaşık 20 bin kişi, şarkıları hep bir ağızdan söyledi.

“Gençler, siz her şeyin en iyisine layıksınız!”

Mabel Matiz’e çiçek ve hediyesini vermek üzere sahneye gelen Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, alanı dolduran gençler tarafından alkışlarla karşılandı. Alanı dolduran on binlerce genç, Başkan Sertaslan’ın “Z Kuşağı burada mı” sorusuna alkış ve ıslıklarla cevap verdi. Konuşmasında birlik ve beraberlik vurgusu yapan Başkan Sertaslan “Gençler, sizler her şeyin en iyisine layıksınız. Hep birlikte aynı coşkuyla bayramlarımızı kutlamaya devam edeceğiz. Birlik ve beraberliğimizi koruduğumuz sürece hiç kimse bize zarar veremez. 29 Ekim’i takvimde bir günden ibaret görmeyelim. Cumhuriyetimizin değerini bilelim ve ilelebet koruyalım” dedi. Başkan Sertaslan Mabel Matiz’e zeytin ve zeytinyağının yanı sıra zeytin fidesi de hediye etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir