COĞRAFİ İŞARET TOPLANTISI BORSA’DA YAPILDI

0

Eklenme tarihi: 03/02/2021 – 11:50

Son güncellenme tarihi: 03/02/2021 – 11:50


Gemlik Ticaret Borsası’nın tescil sahibi olduğu ve Avrupa Birliği Tescili için de başvuruda bulunulan Gemlik Zeytini Coğrafi İşareti konusunda yapılan çalışmalar titizlikle sürdürülmeye devam ediyor. Gemlik Zeytini Coğrafi İşareti değerlendirmelerinin yapıldığı toplantı AKP Bursa Milletvekili Zafer Işık’ın katılımı ile Gemlik Ticaret Borsası’nda gerçekleşti. Toplantıya Gemlik Ticaret Borsası Başkanı Özden Çakır, Meclis Başkanı Mustafa Doğan, Gemlik Ticaret Sanayi Odası Başkanı Paşa Ağdemir, Meclis Başkanı Hasan Yıldırım, Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erol Hatırlı, İznik Ticaret Sanayi Odası Mahmut Dede katılım sağladı. Toplantıda Gemlik Zeytini tanıtımı, denetimi, destekleme, kooperatifleşme ve lisanlı depoculuk konuları görüşüldü.

Gemlik Zeytininin kalitesinin herkes tarafından bilindiğini söyleyen Zafer Işık “ Üründeki kalite ağının genişletilmesi ve rekoltede artışın sağlanması açısından bölgede kooperatifleşme büyük önem taşıyor. Köy kooperatiflerinin aktif duruma gelmesi ve bu noktada öncelikli olarak kooperatiflerin arazi toplulaştırma yaparak köylerindeki küçük arazileri de üretime katmaları gerekmektedir. Zeytinimizdeki kalitemiz belli, bu kalitenin süreklilik arz etmesi açısından lisanslı depoculuk büyük önem taşıyor. Üretilen ürün belli standartlarda üretilecek ve bölge zeytini daha değerli olacaktır. Gemlik Zeytini Coğrafi İşaretinin de doğru işleyebilmesi için lisanslı depoculuğa mutlaka geçilmelidir. Bu konularla ilgili yapılacak olan ve bölgeye değer sağlayacak bütün projelere görevde olduğum sürece destek vereceğim ”dedi.

COĞRAFİ İŞARETİN TANITIMI BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

2014 yılından itibaren hologramlı karekod sistemine geçildiğini belirten Gemlik Ticaret Borsası Başkanı Çakır “ TOGG’un destekleriyle Coğrafi İşaretimizin Avrupa Birliği Tescil Sürecini Başlattık. Coğrafi işaret bilinci tüketicide oluşmaya başladı. Konu ile ilgili tanıtımların artması ve lisanslı depoculuk sistemiyle Gemlik Zeytini Coğrafi İşaretinin desteklenmesi zeytindeki katma değeri arttıracaktır. Geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız ile yapılan toplantıda kendilerine Coğrafi İşaret hakkında Kamu Spotu yapılması ile ilgili görüşlerimizi ilettik.

Önümüzdeki günlerde kamu spotu televizyonlarda yayınlanmaya başlayacaktır. Kamu spotu ile Coğrafi İşaretin güvenli tüketim konusunda ayrıştırıcı bir özellik olduğunu tüketicilerimize aşılayarak, tüketicilerimizi daha bilinçli hale getirmeliyiz. ”dedi. İmkanları dahilinde tanıtım çalışmalarına devam ettiklerini dile getiren Çakır; 4 bölgenin birlikte hareket etmesiyle sahip olunan ortak değer olan Gemlik Zeytinimizin tanıtımı konusunda çok daha başarılı bir yol izlenilebileceğini söyledi.

Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Paşa Ağdemir de bölgenin birlikte hareket etmesinin tanıtım konusunda önemli olduğunu vurguladı. Zeytinin bölge açısından büyük önemi olduğunu ve yapılacak projeleri oda olarak destekleyeceklerini iletti.

Gemlik Ticaret Sanayi Odası Meclis Başkanı Hasan Yıldırım zeytin ile ilgili basında sürekli karalayıcı haberler çıktığını ve bu konu ile ilgili yapılacak tanıtım çalışmalarının çok önemli olduğunu söyledi.

TOPLAM REKOLTENİN YÜZDE 30’U BÖLGEMİZDEN

Ülkemizde üretilen sofralık zeytinde rekoltenin yüzde 30’unun bölgemizde üretildiğini söyleyen Orhangazi Ticaret Sanayi Odası Başkanı Erol Hatırlı “ Elimizde yüksek potansiyeli olan bir ürünümüz var ve yapılacak olan lisanslı depoculuk ile kalite ağının genişleyeceğini ve ürünler için bir standardın geleceğini düşünüyoruz.  Lisanslı depoculuk sistemi Coğrafi İşaret kullanımını da arttıracaktır ve denetimleri kolaylaştıracaktır. “ dedi.

İznik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Dede ise bölgenin stratejik ürünü olan zeytin ile ilgili yapılacak olan çalışmaların tamamına destek vereceklerini iletti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir