CHP’li Sarıbal: Çiftçi borçla üretiyor

0

Eklenme tarihi: 15/03/2022 – 15:08

Son güncellenme tarihi: 15/03/2022 – 15:08


Rekor oranda artan Tarım ÜFE’nin çiftçinin gelirine bir etkisinin olmadığını öne süren CHP Parti Meclisi Üyesi Orhan Sarıbal, “Bu artış gıda enflasyonu olarak tüketiciye yansıyacak. Hem çiftçi kaybediyor hem tüketici” dedi.

ANKARA (İGFA) – Açıklanan Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi’ni (Tarım-ÜFE) değerlendiren CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Orhan Sarıbal, çiftçinin ürettiği ürünlerin fiyatlarının arttığın ancak bu artışın çiftçinin gelirine, refahına bir etkisinin olmadığını söyledi.

Aynı zamanda Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi olan Sarıbal, Meclis’te yaptığı basın açıklamasında pandemi ve Rusya-Ukrayna krizi ülkemizin gıda egemenliği ve güvenliğinin ne kadar “pamuk ipliğine” bağlı olduğunu bir kez daha gösterdiğini ifade etti.

“Sadece tarımsal girdilerde değil, “paramız var ki ithal ediyoruz” anlayışı ile üretmek yerine dışarıdan ithal etme politikasının sonucu olarak bugün ülkemiz neredeyse bütün tarımsal ürünlerde dışa bağımlı hale geldik” diyen Sarıbal, üretici ürün fiyatının artmasının gıda enflasyonu olarak tüketiciye yansıyacağına dikkati çekti. Sarıbal, artan girdi maliyetleri nedeniyle çiftçinin ürünleri zamlanmasına rağmen çiftçiye faydasının olmadığını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir