“Çanakkale Türk Milletinin diriliş destanıdır”

0

Eklenme tarihi: 18/03/2022 – 14:13

Son güncellenme tarihi: 18/03/2022 – 14:13


Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Vahap Erdem, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 107’nci yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Şehitlikte yapılan Çelenk Sunma Töreni’ne ve Anma Günü programlarına katıldı.

MALATYA (İGFA)- 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 107’nci yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü Programı, Şehir Mezarlığı içerisinde bulunan Şehitlikte Çelenk Sunma Töreni’yle başladı. Malatya Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Garnizon Komutanlığı ve Malatya Emniyet Müdürlüğü’nün katılımlarıyla başlayan programda saygı
duruşu, İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra, bugüne kadar vatan için canını feda etmiş olan tüm şehitlerimiz anısına Mevlid-i Şerif okutuldu.

Çanakkale Zaferi’nin 107’nci yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü Programı çerçevesinde şehitlerin mezarlarına karanfil dağıtan Malatya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Vahap Erdem, şehitlik programı sonrasında Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki törene katıldı.

Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki törende bir konuşma gerçekleştiren Malatya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Vahap Erdem, “Bu yıl Çanakkale Zaferi’nin 107. yıldönümünü kutluyoruz. Çanakkale Destanı Türk tarihinin unutulmaz kahramanlık destanları arasındaki yerini ilelebet koruyacaktır. Çanakkale Türk milletinin diriliş destanıdır. Vatan uğruna hiç düşünmeden şahadete yürüyüşün adıdır. Çanakkale Zaferi, sıradan bir muharebe olarak kesinlikle izah edilemez. Bu zafer, aziz milletimizin vatan ve hürriyet aşkıdır. Çanakkale bir destandır ve bu destanı bayrağı uğruna, ülkesi ve milleti uğruna şahadet şerbeti içerek kurban olan başı kınalı kuzular yazmıştır. Bu destanda inanç vardır, iman vardır. Milletin varlığı ve birliği, ülkenin bölünmez bütünlüğüne kast edenlere karşı siper edilen göğüsler ve sarsılmaz birer kaleye dönüşen yürekler vardır.

Çanakkale Türk tarihine de altın harflerle yazılıp, Türk’ün kahramanlık ve şeref abidesi olmuştur. Çanakkale Zaferi bir milletin var oluş, yok oluş mücadelesidir. Onlar tarihi kalemle değil, kanlarıyla yazdılar. Onlar asla geri dönmeyi düşünmediler. Çanakkale’yi geçilmez kılan, canını vatana siper etmiş, cesaretiyle destan yazmış tüm şehitlerimizi bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir