Bursa’nın ‘İyihuylu’ spor elçisi

Eklenme tarihi: 26/03/2022 – 10:39

Son güncellenme tarihi: 26/03/2022 – 10:39


Şehrin medar-ı iftiharı olan eski futbol hakemlerinden Sinan Cem İyihuylu kurucusu olduğu Bursa Motosiklet Spor Kulübü’nde kentin genç değerlerini Türkiye’ye kazandırmak için kollarını sıvadı.

Özlem ATAÇ/ A GAZETE (BURSA İGFA) 
Türk futbolunda Bursa’yı hakemlik alanında temsil eden önemli isimler arasında yer alan Sinan Cem İyihuylu zaman içerisinde spordan kopmadı. Başarılı kariyerine yaklaşık 8 yıl önce nokta koyan İyihuylu, sadece spor olarak değil aynı zamanda bir tutku olarak da görülen motosikletle ilgilenmeye başladı.

MOTOSİKLET FARKINDALIĞI

Motosiklet tutkusunu ehliyet alarak pekiştirmek isteyen başarılı spor adamı, kursta kendisine yöneltilen ‘bisiklet sürmeyi biliyorsanız, ehliyeti de alırsınız’ cümlesine itiraz ederek bir dernek kurmaya verdi. 2018 yılında Bursa Motosiklet Derneği’ni kuran Sinan Cem İyihuylu, motor tutkunları ve arkadaşlarının da katılımıyla birlikte 2021 yılında kulüp kimliğine kavuştu. Yaklaşık 1 senedir Bursa Motosiklet Spor Kulübü olarak faaliyet gösterdiklerini kaydeden İyihuylu, “ 29’u kadın olmak üzere 186 üyemiz var. 14 tane motokros, enduro, süpermoto gibi dallarda yarışan sporcumuz var. Sporcularımız Türkiye Motosiklet Federasyonu’nun düzenlediği yarışlarda, geçen yıl Türkiye derecesi alarak göğsümüzü kabarttı. Kulübümüzün amacı Bursa’da motosiklet bilincini ve kültürünün sağlıklı bir şekilde yayılmasını sağlayarak farkındalık oluşturmaktır.

ÇETİN YARIŞMACI YOLDA

Sporcular arasında bir isim var ki diğerlerinden ayrılıyor. Henüz 26 yaşında Türkiye Motokros şampiyonu Mustafa Çetin’in öyküsünü paylaşan Sinan Cem İyihuylu, “ Mustafa, 5-6 yıldır Antalya’nın Beykonak Motosiklet Kulübü adına yarışıyordu. Motokros şampiyonluğu elde etti. 2016-2019 Mx2 Türkiye şampiyonu, 2016 Doğu Avrupa Mx2j üçüncüsü ve 2021 Mx1 şampiyonluğu var. Bursa’da gerekli desteği görmediği hatta lisansı bile çıkarılmadığı için Antalya’ya gitmek zorunda kaldı. ‘Bursa’da senin yaşadığın zorlukları aşmaya çalışacağız’ sözleriyle ikna ettik ve yuvasına döndü. Artık bizim adımıza yeni zaferlere imza atacak” açıklamasında bulundu.

İŞTE DERECELER

Sporcularını derecelerine dair de bilgiler veren Sinan Cem İyihuylu, “ Enes Yıldız 2021 Türkiye Süpermoto 50cc şampiyonu oldu. Ömer Yıldız 2021 Türkiye Süpermoto 50cc üçüncülüğünü elde etti. Enes Çağan Çakır da 2021 Türkiye Süpermoto 65cc üçüncülüğüne ulaştı.

PİST SORUNU YAŞANIYOR

Bursa’da bir motokros pistinin olmamasından yakınan İyihuylu, “Sporcularımız Balıkesir’de Gönen ve Susurluk ile Antalya’ya antrenman yapmaya gidiyor. Bursa’da ise Yunuseli Havaalanı’nda hunilerle motosiklet eğitimi ve antrenman yapıyoruz. Ayakları yere basan bir kulüp olmak istiyoruz. ‘Çok sayıda çocuğa faydamız olsun’ diye uğraşıyoruz” dedi.

YENİ PROJE GELİYOR

Hazırlıklarını sürdürdükleri yeni projeye dair değerlendirmelerde de bulunan Sinan Cem İyihuylu, “11 ve 12’nci sınıf öğrencilerine trafik eğitimini motosiklet ağırlıklı vermek için proje hazırlıyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılacak. Mayısta başlamak istiyoruz. Eğitim vereceklerimiz arasında daha fazla yetenekli olanlara ileri ve güvenli sürüş teknikleri eğitimini uygulamalı olarak vereceğiz” dedi.

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir