Bursa’da okulu ve sağlık ocağı olmayan mahalleler

0

Eklenme tarihi: 17/03/2022 – 6:58

Son güncellenme tarihi: 17/03/2022 – 6:58


Bursa’nın Çaylı, Çatalağıl ve Karacaoba Mahallelerinde okul binası var ama kullanılmıyor. Öğrenciler komşu mahallelerde taşımalı eğitim görüyor. Sağlık ocağı da olmayan mahallelerde vatandaşlar, sağlık hizmeti alabilmek için çevre mahallelere ya da en yakın hastaneye gitmek zorunda kalıyor.

ERCAN ÇALIŞIR / BURSADA BUGÜN/BURSA İGFA- Bursa’nın merkez Nilüfer ilçesinde 3 mahallede okul ve sağlık ocağı yok. Karacaoba, Çaylı ve Çatalağıl Mahallelerinde öğrenciler taşımalı eğitim görüyor. Sağlık ocağı da bulunmayan mahallelerde vatandaş, çevre mahallelere ya da en yakın hastaneye gitmek zorunda kalıyor. Karacaoba’ya ayda bir kaç kez gelen mobil sağlık hizmeti de artık verilmiyor.

Ülkemizde kuralmışcasına uygulanan ‘şehirler batıya doğru büyür’ ilkesi var. Daha çok ülkenin doğusunda duyduğumuz sağlık ocağı ve okul olmayan mahalleler, Bursa’nın merkez ilçesinde de mevcut. Hem de şehrin doğusunda değil, batısında. Bursa da batıya doğru büyüyen bir şehir konumunda. Merkez ilçelerin batısını temsil eden Nilüfer ilçesinde Karacaoba, Çatalağıl ve Çaylı Mahallelerinde okul ve sağlık ocağı yok. 

Çaylı Mahallesinde 18 ilkokul, 14 ortaokul olmak üzere 32 öğrenci bulunuyor. Bu öğrenciler Konaklı Mahallesinde taşımalı olarak eğitim görüyor. Mahallede metruk halde kalmış tek katlı okul binası da mevcut. Mahalle Muhtarı Ali Mandacı, okul binasının aktif hale getirilip öğrencilerin kendi mahallesinde okumasını istiyor. Sağlık ocağı da olmayan mahallede ayda bir kez gelen mobil sağlık hizmeti artık gelmiyor. Vatandaşlar çevre mahallelere yada hastanelere gitmek zorunda kalıyor.

Karacaoba Mahallesinde 7 ilkokul, 5 ortaokul öğrencisi bulunuyor. Bu öğrenciler de Akçalar Mahallesinde taşımalı eğitim görüyor. Komşu mahalle Çatalağıl’da da öğrenciler taşımalı eğitim görüyor. Karacaoba Muhtarı Recep Bayraktar, kendi okullarının restore edilmesini, Çatalağıl mahallesindeki öğrencilerin bu okula gelip kendi öğrencileriyle beraber  eğitim görmesini istiyor. Karacaoba’da da sağlık ocağı olmadığı için vatandaş çevre mahallelere yada hastanelere gitmek zorunda. Mobil sağlık hizmeti bu mahalleye ayda bir kez geliyor.

Çatalağıl Mahalle Muhtarı Celalettin Boran, kendi okul binalarını kadın derneği olarak hizmete aldıklarını belirtiyor. Öğrencilerin taşımalı eğitim gördüğü bu mahallede de sağlık ocağı bulunmuyor. Bu mahalleye de ayda bir kez mobil sağlık hizmeti veriliyor. Haricen bu mahalle sakinleri de çevre mahallelere ya da hastanelere gitmek zorunda kalıyor.

Ayrıca yine Nilüfer ilçesinde bulunan Tahtalı Mahallesinde de sağlık ocağı bulunmuyor. Mahalle Muhtarı Hüseyin Kahya, 2 ay öncesine kadar ayda bir kez gelen mobil sağlık hizmetinin artık gelmediğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir