Bursa’da nargilenin büyülü dünyasına açılan kapı

0

Eklenme tarihi: 15/03/2022 – 9:17

Son güncellenme tarihi: 15/03/2022 – 9:17


Bursa FSM Caddesinde 1 yıldır faaliyet gösteren Mono Tobacca, nargile tasarımı ve şık konseptiyle nargilenin büyülü dünyasına kapılarını açıyor. İşletme sahibi Çağlar Atik; nargilenin bir kültür, bir sohbet medeniyeti olduğunu ifade etti.

GÜLİN ÖZDEMİR / BURSADA BUGÜN/BURSA İGFA-  Bursa’nın Nilüfer ilçesi FSM caddesinde 1 yıldır faaliyet gösteren Mono Tobacca, pek çok farklı nargileyi deneyimleme imkanı sunuyor.  Nargilenin büyülü bir dünyası olduğunu ve bu sebeple mükemmelliği ön planda tuttuğunu ifade eden 27 yaşındaki işletme sahibi Çağlar Atik, doğru nargile içmenin kurallarından bahsederken, nargilenin tarihine de değindi. 

Çağlar Atik, “Nargile tutkunuyum. Bundan dolayı 1 yıl önce FSM caddesinde bulunan mekanımda nargile satışı yapmaya başladım.   

Takımlarımın malzemeleri; çelik nargile takımı , alüminyum nargile takımı ve cam nargile takımları olmak üzere 3 farklı başlıkta. Nargileleri sipariş üzerine getirtiyorum ama aroma karışımlarından bazılarını kendim ürettim. Şehir dışından müşterilerimiz çok var. Nargileleri oraya gönderiyoruz. Zamanında yurt dışına da gönderdim. Şimdi her şeye zam geldiği için dolar ve kur fiyatları satışlarımızı da  biraz etkiledi. Ortalama nargile takımı 500 TL’den başlıyor 3-4 bin TL’ye kadar çıkıyor. Bir çok aromamız mevcut” şeklinde konuştu.

Atik ayrıca, “Nargile kültürü, Hindistan’dan İran’lılara, İran’lardan Araplara, Araplardan da Osmanlılara geçmiştir. Hindistan’da doğmuş diyebiliriz. Bir Arap kültürü gibi görünse de Avrupalılar da çok fazlasıyla tüketmeye başlamıştır. Nargile keyfi o zamanlardan bugüne kadar devam etmiştir” dedi. 

DOĞRU KÖZ, ORİJİNAL TÜTÜN

“Nargilenin sağlığa zararları var ama nargilenin bir kültürü, bir adabı olduğunu düşünüyorum” diyen Atik işletme sahiplerine de seslenerek şöyle konuştu; “Nargile bir sohbet medeniyeti, zamansızların keyfi diye anılıyor. Buradan işletme sahiplerine de sesleniyorum. Nargile içen bazı insanlar ne içtiğini bilmiyor o yüzden önüne ne koysanız içer. Doğru köz ve orijinal tütün kullanalım, çünkü bir çok közde ağır kimyasal maddeler var. Sağlıktan daha önemli bir konu yok. Nargile dumanı zaten sağlığa zararlı ama en azından kimyasal maddenin az olduğu hatta hiç olmadığı ürünleri kullanalım ki zararlarını aza indirebilelim. Nargile takımlarını steril bir şekilde yıkayın, ne kadar kaliteli bir hizmet verirsek o kadar çok kazanç elde ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir