Bursa’da kiralar uçtu: Kira fiyatları asgari ücreti geçti

0

Eklenme tarihi: 16/03/2022 – 7:48

Son güncellenme tarihi: 16/03/2022 – 7:48


Bursa Emlak Müşavirleri Odası Başkanı Erdal Çelebi, artan inşaat maliyetleri ve kur fiyatlarının yükselmesi sebebiyle Bursa’da kiralık dairelerin asgarin üstünde olduğunu açıkladı. Çelebi, Ukrayna-Rusya Savaşı’nın emlak sektöründe fiyatları yükselteceğine değindi.

CANSU ÖZDEMİR / BURSADA BUGÜN /BURSA İFGA-Bursa Emlak Müşavirleri Odası Başkanı Erdal Çelebi, ‘oturulabilir’ düzeyde dairelerin kira fiyatlarının 3000-6000 TL arasında değişkenlik gösterdiğini ifade etti. Bursa’da fiyat artışında yoğunluk gösteren bölgeler arasında Nilüfer ilçesinin ilk sırada yer aldığını belirten Çelebi, kira fiyatlarının bölgeye projeye göre değişkenlik gösterdiğini söyledi. 

Artan inşaat maliyetlerinden ve kurun yükselmesinden dolayı ev fiyatlarının artması, ev sahiplerinin de kira yükseltmesinde önemli rolü olduğunu belirten Çelebi, konuyla ilgili şu sözleri aktardı; “Bugün artık oturulabilir 3+1 bir hanemizin kiralık fiyatı maalesef ki asgari ücret bandına oturdu. Fiyatlar asgari ücretin ya bir tık üstünde ya bir yık altında seyrediyor. Site mahiyetindeki mülklerimizin kiraları 5000 TL bantlarında konuşulur hale geldi. Allah zor günlerden bizi korusun diyoruz, devalüasyon çok yüksek seviyede gidiyor. Bursa’da maalesef kiralar 3000-6000 TL civarlarında değişkenlik gösteriyor. İnşaat maliyetleri daha da artmakta.

Bursa’da her bölgede farklı projeler var. Öncelikle Bademli, Mudanya ve Nilüfer ilçesinde bulunan Çamlıca, Gümüştepe ve Özlüce’deki villalar olmak üzere bu bölgelerde fiyatlar en üst seviyelerde görülüyor. Villalarda yüksek fiyatlar görüldüğü gibi konutta da projenin içeriğine göre rakamlar değişiyor. Maliyetler artıkça ister istemez maliyetlerin karşılığında insanlar mülkünün getirisini hesaplıyor. Burada da başka bir eyleme geçiyor.  Şu anda kirada oturan vatandaşlarımız 2000 TL kira veriyorsa evlerini değiştirmek istediklerinde kira ücretleri artık 2500-3000 TL arasında değil, 3000-6000 TL arasında olacağını bilmelerinde fayda var.”

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI EMLAK SEKTÖRÜNÜ ETKİLEDİ 

Başkan Çelebi, Ukrayna-Rusya Savaşı’nın inşaat sektörünü, dolayısıyla da emlak sektörünü etkileyeceği bilgisini verdi. Çelebi son olarak; “Ukrayna-Rusya Savaşı ile beraber enerji tarafındaki dünya pazarı stabil hale geçmezse, tamamen enerjiye dayalı bir yaşam felsefesi oluşan dünyada ister istemez maliyetler her geçen gün yukarıya gider. Bu da doğrudan üretimdeki rakam yüksekliği, tüketiciye gelene kadarki süreçte epey yol kat ediyor. Eğer enerji düzelmezse fiyatların daha yukarıya gideceğini sadece biz değil, tüm dünya kabul etmiş durumda” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir