Bursa’da eğitimde ‘İSTOP’ projesi

0

Eklenme tarihi: 29/03/2022 – 11:28

Son güncellenme tarihi: 29/03/2022 – 11:28


Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Rehberlik ve Araştırma Merkezleri tarafından yürütülen İhmal ve İstismarı Önleme Projesi (İSTOP) Bursa’da hayata geçiriliyor.

BURSA (İGFA) – Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü’nün Bursa Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediye Başkanlıkları, Sivil Toplum Kuruluşları, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Bursa Uludağ Üniversitesi, Haliç Üniversitesi ve Kadem Bursa İl Temsilciliğinin paydaşlığında yürüttüğü İhmal ve İstismarı Önleme Projesi  (İSTOP) tanıtım toplantısı, Merinos AKKM Osmangazi Salonu’nda gerçekleştirildi.

Açılış toplantısına Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Halide Serpil Şahin,  İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür, Kadem Bursa İl Temsilcisi Gülhan Keskil, Nirengi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İdil Türkmen Ayaydınlı, Öğretim üyesi Dr. Gülçin Orhan, Kestel Çocuk Destek Merkezi Müdürü Zeynep Çetintaş Gündoğu katıldı.

Proje ile ihmal ve istismar hakkında çocukları, öğretmen ve velileri bilgilendirerek vakaların önlenmesini sağlamak ve istismar mağduru çocuklara doğru yaklaşım ve davranışta bulunulması; sürecin daha sağlıklı bir biçimde yürütülmesi amaçlanıyor.

Başta eğitim kurumu yöneticileri, okul psikolojik danışmanları, öğretmenler, öğrenciler, veliler ve yardımcı personeller olmak üzere eğitimdeki bütün paydaşların bilgi ve farkındalıklarının arttırılmasına yönelik geliştirilen projenin tanıtım toplantısında konuşan Müdür Gür, “Projemizin ismini çocuklarımızın küçükken oynadıkları bir oyun olan ‘istop’ isminden aldık. Projemizle isminden de anlaşılacağı üzere her türlü ihmal ve istismara karşı Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Bursa camiası olarak dur diyoruz. Bu bir öğrenme projesi. Önce öğretmenlerimiz, yöneticilerimiz öğrenecek, bizler öğreneceğiz. Akabinde velilerimiz öğrenecek. Bursa genelinde böyle bir seferberlik başlatmak istiyoruz” dedi.

Nilüfer Rehberlik ve Araştırma Merkezi Kurum Müdürü Özgür Özdemir programda,  ilçe millî eğitim müdürleri, şube müdürleri ve okul müdürlerine projenin tanıtımını ihmal ve istismara dair süreçler hakkında bilgilendirme yaptı.

Proje kapsamında psikolojik danışman, öğretmen, öğrenci, veli ve okullarda görev yapan yardımcı personele yönelik planlanan etkinlik ve çalışmalar sürdürülecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir