Bursa’da Çocuklar Bilgisayar Başından Kalkıyor

0

Eklenme tarihi: 04/06/2021 – 6:35

Son güncellenme tarihi: 04/06/2021 – 6:35


Bursa’nın Yenikent mahallesi Hamitler Toki’de yaşayan çocuklar eve girmek istemiyor, Uşak Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü öğrencileri; Bedirhan Berke İlter, Fatma Selin Yavaş ve Gizem Nur Aydemir’in yaşadıkları bölgede başlattıkları projeler ile çocuklar evde bilgisayar başında zaman geçirmek yerine sokakta oynamayı tercih ediyorlar.

Çocuklar sokakta Among Us oynuyor

Geçtiğimiz günlerde bisiklet sürme etkinliği ile çocuklara sokakta arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi aşılayan projelerine bir yenisini daha ekleyerek, çocuklar tarafından sevilen ve çevrimiçi oynanan bir oyun olan “Among Us” isimli oyunu sokağa uyarladılar. Saatlerce oyun oynayan gençler eve girmek istemedi.

Projeyi hayata geçiren öğrenciler;

“Projemizin çıkış noktası; kardeşlerimizin, kuzenlerimizin, komşularımızın ya da tanıdıkların çocuklarının evlere hapis olmasıydı. Artık sokaklarda saatlerce oynayan ve sokakta büyüyen bir nesil yok. Biz ucundan kıyısından sokakta büyüyen bir nesiliz. Sabahtan akşama kadar dışarıda oyun oynayan, bir sürü arkadaşları olan, hayal güçleri olan ve bunu sokağa uyarlayabilen, sosyal ve güvenli çocuklardık. Sokaklarda ve insanlarda tehlike yoktu. Yeni nesil maalesef bunu tadamıyor. Biz de elimizden geldiğince çocukları bilgisayar, telefon ya da tablet başından kaldırıp asosyallikten kurtarmak, bizim yaşadığımız gibi çocukluk yaşatmak istedik. Bu etkinliklerin gerçekleşmesi için en uygun ekip arkadaşımız Bursa’da yaşıyordu ve Toki’de bu etkinliği gerçekleştirmeye karar verdik. Çocuklarla bütün gün sokakta vakit geçirildi, oyunlar oynandı, bisiklet turları yapıldı. Aynı sitede yaşayıp birbirini tanımayan çocuklar ve aileleri kaynaştı, yeni arkadaşlıklar doğdu. Biz kendi adımıza inanılmaz duygulandık ama çocukların mutluluğu, neşesi gerçekten görmeye değerdi. Keşke bu tarz etkinlikler her şehirde, her mahallede olsa ve çocuklar asosyal büyümese. İlerde daha fazla imkanımız olduğunda bu projemizi büyütmek, yaygınlaştırmak ve duyurmak çok isteriz. Bilgisayar oynamak kötü bir şey değil ama hayatını bilgisayarın karşısında geçirmek büyük bir vakit kaybı. Şu anki çocuklar bunu fark etmiyor ve gözümüzün önünde gitgide asosyalleşiyor, içine kapanıyor ve internete gömülüyorlar. İnternet çok büyük bir okyanus. İçinde ne olduğunu ve çocukların neler görebileceğini, neler öğrenebileceğini kimse kontrol edemez. Bunun için ailelerin, çevredekilerin bir şey yapması lazım. Bu durumun önüne geçilmesi lazım. Bunları çocuklara söyleyince kesinlikle anlamıyorlar. Keşke her çocuk bizim büyüdüğümüz gibi büyüyebilseydi. Çocukların ve ailelerin bu konuda daha bilinçli olması gereken bi dönemdeyiz. Umarım bilinçleniriz. ” sözleriyle yaptıkları projenin öneminden bahseden gençler, bu projenin yayılarak çocukların asosyallikten kurtulmasını sokakta arkadaş edinerek daha güzel vakitler geçirmesini istediklerini dile getirdiler.

Çocuklarının bilgisayar ve telefon başından kalktığına sevinen aile bireyleri, bu tarz etkinliklerin Bursa çapında daha çok olmasını istediklerini söylediler ve teşekkür ettiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir