Bursa’da CHP’liler hızlı tren için 23 kilometre yürüdüler

Eklenme tarihi: 01/04/2022 – 14:48

Son güncellenme tarihi: 01/04/2022 – 14:48


Bursa’da 10 yıldır yüksek hızlı trenin tamamlanmamasını CHP’liler, 23 kilometrelik demiryolu güzergahında yürüyerek protesto etti.

BURSA (İGFA) – CHP Bursa İl Örgütü, Bursa’da yapımına 10 yıl önce başlandığı halde ilerleme kaydedilemeyen yüksek hızlı tren projesinin tamamlanamamasını 23 kilometrelik yürüyüşle protesto etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, CHP Bursa Milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Erkan Aydın, Yüksel Özkan, CHP Parti Meclisi (PM) üyeleri Umut Akdoğan, Müslüm Sarı, Hasan Efe Uyar, Eren Erdem’in yanı sıra CHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Bozbey ve ilçe başkanları da yürüyüşe destek verdi.

‘Yüksek Hızlı Tren diye yola çıktık, bizi yük trenine mahkum ettiler’ yazılı pankartla yürüyen partililer, ünlü halk türküsü ‘Kara Tren’i seslendirdi. Yürüyüş sırasında “Bitmeyen demiryolu yapmışlar,” “Bursa’ya masallar,” “Bursa’nın treni nerede,” yazılı dövizleri taşındı.

CHP ve sivil toplum örgütleri, Bursa’da 10 yıldır yüksek hızlı tren yapılmamasını protesto etmek amacıyla 23 kilometrelik yürüyüş güzergahının ilk 8 kilometresini, Çağlayan Köy Viyadüğü’nde düzenlenen basın açıklamasıyla tamamladı.

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, “Eğer burası yap-işlet-devret modeli ile olsaydı, yolcu garantisi verilseydi aslında buradan AK Parti’nin yandaşlarına bir çağrı yapalım bizi de kurtarın bu zulümden; size ekmek var burada, eğer yolcu başına belli bir miktar dolar, avro garantisi verselerdi çoktan bitmişti” dedi.

Geçmişte konuyu takip eden 22 ve 23’ncü dönem Bursa Milletvekili Kemal Demirel, 25 yıl evvel Bursa’ya ve Türkiye’ye demiryolu gelmesi için kampanya başlattığını anımsatarak, “25 yıl içerisinde 90 bin kilometreye yakın yol kat etmişim. Dünyada ve Türkiye’de demiryolu için yürüyen ilk ve tek milletvekili oldum ama şimdi pek çok milletvekili ile beraber yürümekten onur ve gurur duyuyorum” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, hızlı trenin kendi iktidarlarında tamamlanacağının öne sürerek, 2016’da açılacağını beklediğimiz, bize söz verilen hızlı treni Bursalıların halen beklediğini söyledi. Her basın açıklamasında dile getirmeye çalıştıklarını belirten Karabıyık, mücadelelerini başarıyla sonlandıracaklarını, zaten treni kendilerinin tamamlayacağını iddia etti.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli projesinin ihalesinde yaşananların CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından gündeme getirildiği anımsattı.

About Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir