Bursa Yıldırım’da ‘Dijital Çağ’ seminerleri tamamlandı

0

Eklenme tarihi: 16/03/2022 – 12:15

Son güncellenme tarihi: 16/03/2022 – 12:15


Bursa’nın Yıldırım ilçesindeki “Dijital Çağı Anlamak” seminerleri Dijital Çağda Uluslararası İlişkilerin Dönüşümü semineri ile tamamlandı.

BURSA (İGFA) – Yıldırım Belediyesi tarafından düzenlenen moderatörlüğünü Doç. Dr. Enes Bayraklı’nın gerçekleştirdiği “Dijital Çağı Anlamak” seminerlerinin bu haftaki konuğu Dr. Abdullah Erboğa oldu.

Yıldırım Belediyesi tarafından bu hafta 10.su düzenlenen ve Yıldırım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda gerçekleştirilen seminerde “Dijital Çağda Uluslararası İlişkilerin Dönüşümü” konuları ele alındı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Yıldırım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Ömer Yılmaz, 10 haftalık dijital çağı anlamak seminerlerinin bugün son gününü gerçekleştirdiklerini söyledi. 

Uluslararası ilişkilerin bugününden ve yarınından bahseden Dr. Abdullah Erboğa, soğuk savaşın ne olduğunu Dünya’ya etkilerinden bahsetti. “Soğuk savaş Sovyetler birliği ile Amerika arasında gerçekleşen bir güç mücadelesi diyebiliriz” diyen Erboğa, “1990’da Sovyetler birliğinin dağılmasının ardından çift kutuplu Dünya düzeni yerini Uluslararası sistem de tek kutup haline gelmiş oluyor” dedi.

Dijital Diplomasinin artık hayatımızda olduğunu belirten Erboğa, “Son yıllarda hayatımıza yeni bir kavram olarak Dijital Diploması girdi. Öncelikle normal diplomasi bve dijital diplomasinin ayrımını yapmamız gerekiyor. Dijital Diplomasinin dezavantajlarına değinecek olursak bunların en başında güvenlik geliyor. dijitalleşme ile birlikte ülkeler dijital dünya da da kendilerini savunma alanına geçmeye başlamışlardır.  Devletlerarası bazı durumlarda dijital diplomasi sıkıntılara neden olabiliyor. mesela sosyal medya da devletler bir çok mesajını sosyal medya üzerinden vermeye çalışıyor. Artık savaşlar hava da kara da değil siber dünya da veriliyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir