Bursa Yenişehir’deki yatırımın önünü Danıştay açtı

Eklenme tarihi: 21/03/2022 – 13:29

Son güncellenme tarihi: 21/03/2022 – 13:29


Bursa’da kısa adı YOSAB olan Yenişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı parselasyon hakkında yürütmeyi durdurma kararı veren İdare Mahkemesi’nin kararı, Danıştay’da bozuldu. YOSAB’da 5 yıldır askıda olan yatırım sürecinin önü yeniden açılmış oldu.

BURSA (İGFA) – Güney Marmara’nın stratejik açıdan en önemli üretim üslerinden biri olarak planlanan ve 2004’te tüzel kişilik kazanan Yenişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde (YOSAB) yargıya taşınan parselasyon uygulamasıyla ilgili tartışmalara Danıştay 6. Daire son noktayı koydu.

Danıştay, parselasyon uygulaması hakkında Bursa 2. İdare Mahkemesi’nin verdiği “yürütmeyi durdurma” hükmünü onaylayan İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 4. İdari Dava Dairesi’nin kararını bozdu. Danıştay’ın bu kararıyla Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı parselasyon işleminin tartışılacak bir yanının kalmadığını belirten Yenişehir Belediyesi ve YOSAB Başkanı Davut Aydın, “Doğalgaz, elektrik ve su konusunda hiçbir problemi olmayan bölgede, şimdi hızlı bir şekilde yargı kararı nedeniyle yarım kalan altyapı çalışmalarını tamamlayacağız” dedi.

Başkan Davut Aydın, tarım ve tarih şehri ilçesinin geleceği açısından büyük önem taşıyan YOSAB’ta yatırımın; Yenişehir’in mevcut ulaşım altyapısı gibi devam eden ve yakında tamamlanacak projelerle birlikte yerli ve yabancı girişimcilere ciddi avantajlar sağlayacağını söyledi.

Göreve geldiği günden bu yana verdikleri hukuk mücadelesinin Yenişehir’in geleceği açısından çok önemli olduğunu kaydeden Başkan Aydın, “Bugün itibariyle yatırımcıya YOSAB’da ruhsat verme konusunda önümüzde hiçbir engelimiz kalmadı. 176 hektar araziye sahip Yenişehir Organize Sanayi Bölgesi, kargo taşımacılığına elverişli uluslararası havalimanı, tarımsal üretim potansiyeli, eğitim altyapısı, bu yıl içinde tamamlanacak Bursa-Bilecik bölünmüş yol projesi, önümüzdeki yıllarda hizmete girecek olan hızlı tren yatırımı, mevcut bölünmüş yollar ve otobanla sanayi üsleri olan Bursa, Gebze, İstanbul’un yanı sıra Gemlik Limanı’na ulaşım kolaylığı yerli ve yabancı girişimcilere ciddi avantajlar sunuyor” diye konuştu.

About Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir