Bursa PERDER uyardı: Söylentilere göre alışveriş fiyat artırır

0

Eklenme tarihi: 17/03/2022 – 11:38

Son güncellenme tarihi: 17/03/2022 – 11:38


Ayçiçeği yağı ile ilgili söylentiler nedeniyle yakın zamanda tüketicinin panikle yanlış alışveriş davranışına yöneldiğini belirten Bursa PERDER Başkanı Haşim Kılıç, söylentilere göre alınan ihtiyaç fazlası ürünlerin bozulma riskinin göz önüne alınması gerektiğini söyledi.

BURSA (İGFA) –  Bursa Perakendeciler Derneği (Bursa PERDER) Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Kılıç, ayçiçeği yağı yüklü gemilerin, Rusya-Ukrayna eksenindeki gelişmeler nedeniyle mahsur kalmasının ardından sosyal medyada dillendirilen ‘ürün kalmayacak’ yönündeki söylentilerin tüketiciyi paniğe sevk ettiğini ve bunun da fiyatları artırdığını kaydetti.

Fazladan alınan ürünlerdeki bozulma tehlikesine dikkati çeken Başkan Kılıç, özellikle sosyal medya üzerinden yayılan yanlış ya da eksik bilgilerin tüketicileri paniğe sürüklediğini vurguladı.

Özellikle ayçiçeği ve makarna başta olmak üzere temel gıda ürünlerinin kalmayacağı, marketlerin ve tedarikçilerin satış yapmayacağı yönündeki iddialar, marketlerde kısa sürede anormal yığılmalara yol açtığını ifade eden Kılıç, “Biz yerel marketler olarak yığılmaların önüne geçmek için tüm ekiplerimizi teyakkuz haline getirdik. Halkın panikle alışveriş yapması, arz-talep dengesini bozduğu için mal temini ve satışında zaman zaman sıkıntılar yaşandı, fiyatlar da tırmandı. Neyse ki perakendeciler ve toptancıların özverili çabalarıyla paniğin daha fazla büyümesi önlendi. Tüketicilerimiz, ihtiyacın çok çok üstünde alınan ürünlerin hava şartlarına göre bozulma riskinin olduğunu unutmamalı” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir