Bursa Osmangazi’nden miras satırlara dökülecek

0

Eklenme tarihi: 16/03/2022 – 14:24

Son güncellenme tarihi: 16/03/2022 – 14:24


Bursa’da Osmangazi Belediyesi, bağımsız Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzetbegoviç anısına makale yarışması başlattı.

BURSA (İGFA) – Bosna Hersek’e bağımsızlık yolunda önderlik eden ve felsefi kişiliği dolayısıyla ‘Bilge Kral’ olarak anılan Aliya İzzetbegoviç adına Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen makale yarışması başladı.

Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan yarışmanın tanıtım toplantısı Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde gerçekleştirildi. Makale dalında gerçekleştirilen ve konusunun ‘Aliya İzzetbegoviç’ olarak belirlendiği yarışmanın tanıtım toplantısına; Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın yanı sıra Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Gürhan Çokgezer, Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Muharrem Tüfekci, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asım Yedi Yediyıldız ile yarışmanın jüri üyelerinden İhsan Deniz katıldı.

Osmangazi Belediyesi’nin yatırım ve hizmetler ile ön plana çıktığı gibi sosyal, kültürel ve edebiyat alanında da önemli etkinliklere imza attığına vurgu yapan Belediye Başkanı Mustafa Dündar, bu yarışmalar ile edebi değerlerin yaşayarak, yaşatılırken, edebiyatseverlere de yeteneklerini keşfetmelerine fırsat sunduklarını söyledi. 

Savaşların yaşandığı ve insan hayatının hiçe sayıldığı günümüzde Aliya İzzetbegoviç’i hatırlamamızın önemine vurgu yapan Başkan Dündar, “Aliya İzzetbegoviç, yaşanan zulmü ve soykırımı tüm dünyaya anlattı. Ancak kimse bunları görmedi. Bizler, Aliya İzzetbegoviç’in mücadelesini, bilge kişiliğini ve düşüncesini her zaman hatırlamalıyız. Bosna Hersek Savaşı’nda yaşananları unutturmamalı ve gelecek nesillere anlatmalıyız. İşte Osmangazi Belediyesi olarak Bilge Kral’ın hayatının ve mücadelesinin hatırlanması adına bu yarışmayı düzenliyoruz. O’nun söylemek istedikleri hatırlansın ki bugünkü dünyaya Bilge Kral’ın haklılığını gösterelim” dedi.

SONUÇLAR EKİM AYINDA AÇIKLANACAK

Yarışmanın detayları hakkında da bilgiler veren Başkan Dündar, yarışmaya katılmak isteyenlerin 8 Ağustos 2022 Pazartesi mesai bitimine kadar eserlerini belediyemize teslim etmeleri gerektiğini kaydederek, yarışmada dereceye girenlerden; birinciye 10 bin TL, ikinciye 7 bin 500 TL, üçüncüye 5 bin TL, mansiyon kazanan üç yarışmacıya ise 3 bin TL ödül verileceğini söyledi.

Osmangazi Belediyesi’nin yeni bir kültürel faaliyetinde bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirten Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Gürhan Çokgezer ise, bu yarışmayla soykırımı unutturmamak ve gençlerimize anlatmak için düzenlenen bu etkinliğe emeği geçenleri kutladı.Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asım Yediyıldız da, Osmangazi Belediyesi’nin kültürel faaliyetlerine bir yenisini daha eklediği için teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir