Bursa Kestel’de işler ‘yol’unda mı?

0

Eklenme tarihi: 14/03/2022 – 10:10

Son güncellenme tarihi: 14/03/2022 – 10:10


‘İlçemde Neler Oluyor’ programının bu haftaki durağı Bursa’nın Kestel ilçesi oldu. Kestel’in farklı mahallelerinde yaşayan vatandaşlar, Kestel’i sevdiklerini, fakat yol sorununun çözüme kavuşması gerektiğini belirterek ilçenin fazla göç almasından yakındı. Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır ise Meydan otoparkının bitmesi durumunda yanlış parklaşmaya savaş açacaklarını belirtti.

GÜLİN ÖZDEMİR / BURSADA BUGÜN/ BURSA İGFA- Bursa’nın Kestel ilçesinin farklı mahallelerinde yaşayan vatandaşlara, ilçelerinden memnun olup olmadıklarını, hizmetler hakkında ne düşündüklerini sorduk. Vatandaşlar Kestel’in yaşanılabilecek yerlerden bir tanesi olduğunu belirterek bunun yanında bazı sorunlarının da bulunduğunu ifade etti. 

“YOL SORUNU İŞİMİZİ ETKİLİYOR”

Kestel Bilecikliler Derneği Lokal Müdürü, aynı zamanda kıraathane işletmeciliği yapan Selçuk Ölmez, “Kestel’de şu an kaldırım yapılıyor. Bazı çalışmalar yapılıyor ama eksik. Sorunlarımız çok. Özellikle yol sıkıntımız var. Yollar tek şeride düşürüldü. İnsanlar bunlardan dolayı problem yaşıyor. Kestel normalde yaşanılabilecek bir yer ama 8-10 senedir çok göç aldığı için yaşanılmaz hale geldi. Mesela 50 bin kişinin yaşayacağı yerde 10 bin kişi yaşıyor. Esnafın durumu da elektrik ve doğalgaz fiyatlarından dolayı çok kötü. Yapılan yol çalışmaları, tel şeride düşme vs işimizi oldukça etkiledi. Mesela bir kişi kasaba bir şeyler almaya gelecek ama alamıyor çünkü aracını koymaya yer yok. İleriye gidiyor sonrada başka yerden alırım diye düşünüyor” şeklinde konuştu. 

“GENÇLERİN SOSYAL ALANLARI EKSİK”

Vanimehmet Mahallesi sakinlerinden Kenan Büyükdağ, “Yollarımız çok sıkıntılı. Gençlerin sosyal faaliyet alanları eksik. Gençlerin esrar kullandıklarına şahit oluyoruz. Gençlerin dikkatleri başka yöne çekilmeli. Onların gelişimini destekleyecek sosyal faaliyet alanlarının artması gerekiyor. Sokaklarda değil, zaman geçirebilecekleri alanları olmalı” dedi. 

“KÖYÜMÜZÜN YOLLARININ YAPILMASINI BEKLİYORUZ”

Kestel’e bağlı Gölcük Köyü sakinlerinden İsmail Şahin, “Kestel’de bazı çalışmalar yapılıyor. Merkezde yapılacak olan büyük kapalı otoparkımızda tamamlandığında daha da güzel olacak. Tabii çalışmalar birden olmaz. Zaman geçtikçe güzelleşmeye başlıyor. Ben Gölcük Köyü’nde oturuyorum. Sadece kendi oturduğum köyden memnun değilim. Yollarımız çok kötü. Belediye güzel çalışmalar yapıyor ama bizim Gölcük Köyü’nde yolların yapılması bekleniyor. Köyümüzde yaşlı insanlar var. Yürümekte zorlanıyor” ifadesini kullandı. 

Kestel’in Kale Mahallesi sakinlerinden Erkan Güloğulları, “Mahallemiz olarak güzel hizmetlerimiz var fakat Kestel ilçesi olarak eksik hizmetler var. Öncelikli sorun yol. Yolların bir an önce yapılması gerekiyor. Otopark sorunumuz var” diye konuştu.

“YANLIŞ PARKLANMAYA SAVAŞ AÇACAĞIZ”

Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Bizim Trafik Master Planımız var. Bunu oturtmaya çalışıyoruz. 3 tane ana arterde tek yön çalışmasına geçtik. Kaldırımları biraz daha genişlettik. Yaya öncelikli bir trafik öngörüsüyle bu çalışmamız bitti. İnsanlarımız alışkanlıklarından vazgeçmek istemiyor. Değişikliğin yapılması lâzım, aksi takdirde ilerleyen zaman içerisinde trafik kaosa gidecek. Kamulaştırma çok maliyetli ve zaman alan bir şey. Biz daha şu an için elimizdeki imkânlarla süratle bu acı reçeteyi uyguladık. Ters yönle alâkalı bir sıkıntımız yok.

Parklaşmayla alâkalı sıkıntılarımız var. Meydan otoparkımız bittiği zaman yanlış parklaşmaya savaş açacağız. Eski dönemde yapılan bir otoparkımız var. Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa caddesinde yaptığı 250 otoparkımız var. 330 otoparkımız da geliyor. Kabaca 700 küsur kapalı otopark, belediye ve yakın civarda. Simülâsyonlar şunu gösterdi;  Kurallara uyarsak bizi uzun yıllar götürecek. Trafik sıkıntısı yaşatmayacak, otopark sıkıntısı yaşatmayacak. Biz çözümü uyguladık hemşerilerimiz biraz daha kurallara uymalı. Ters yön uygulamasında 6 aya kadar ters yön seyretmeye çalışan şoförlerimiz vardı. Uyardık ve ceza yazdık. Şu an yüzde 99 oturdu diyebiliriz. Yanlış parklaşma da ortadan kalktığı zaman trafik sorunu da ortadan kalkacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir