Bursa İnegöl’ün vazgeçilemeyen asırlık lezzeti: İnegöl Büryanı

Eklenme tarihi: 25/03/2022 – 9:17

Son güncellenme tarihi: 25/03/2022 – 9:17


İnegöl Belediyesi, bugüne kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış şehrin saklı kalmış değerlerini gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor. Özellikle göçlerle zenginleşen yemek kültürüyle dikkat çeken İnegöl’de, vazgeçilemeyen asırlık lezzet İnegöl Büryanı (İnegöl Mişorizi) hem düğün yemeklerinde hem şehrin esnaf lokantalarında hem de İnegöl Belediyesi’nin sosyal tesisinde sofraları süslüyor.

BURSA (İGFA)- İnegöl Belediyesi, şehrin tarihi ve kültürel varlıklarını, gelenek ve göreneklerini ayağa kaldırmak üzere geçtiğimiz yıl Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü uhdesinde başlattığı saha araştırması çalışmasını sürdürüyor. Bugüne kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış İnegöl’ün her bir metrekaresi, her bir köyü, mahallesi, sokağı mercek altına alınıyor. İnegöl’ü İnegöl yapan olguların gün yüzüne çıkarılması ve bu olguların kayıt altına alınarak gelecek nesillere birer bilgi mirası olarak bırakılması adına sürdürülen çalışma ile aynı zamanda göçlerle zenginleşen İnegöl Mutfağının lezzetleri de tanıtılıyor.

ASIRLIK LEZZET İNEGÖL BÜRYANI

Bu çalışmalar sırasında İnegöl’ün asırlık lezzetlerinden biri olan İnegöl Büryanı diğer biline gelen ismiyle İnegöl Mişörizi, pek çok kişi tarafından halen bilinmesi ve şehrin önemli bir lezzeti olması hasebiyle dikkat çekiyor. İnegöl’de göçlerin etkisiyle oluşan lezzetlerimizin arasında yer alan İnegöl Büryanı (İnegöl Mişorizi) bu özellikleriyle İnegöl Mutfağının da en ön sıralarında yer alıyor.

About Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir