Bursa İnegöl’de “Çanakkale 1915” sergisi muhteşem bir coşkuyla açıldı

0

Eklenme tarihi: 18/03/2022 – 14:13

Son güncellenme tarihi: 18/03/2022 – 14:13


İnegöl Belediyesi tarafından 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. Yıl dönümü etkinlikleri kapsamında “Çanakkale 1915” isimli sergi düzenlendi. Tarihe ışık tutan serginin açılış töreninde, hazırlanan gösteriyle duygu dolu anlar yaşandı.

BURSA (İGFA)- İnegöl Belediyesi, 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. Yıl dönümü etkinlikleri kapsamında “Çanakkale 1915” isimli sergi düzenledi. Şehit ailelerinin de katıldığı sergi açılışında, öğrencilerle birlikte hazırlanan gösteriyle duygu dolu anlar yaşandı. Bugün 14.00’da açılışı yapılan sergide Çanakkale Zaferini en ince ayrıntısına kadar anlatıldığı; fotoğraflar, belgeler, haritalar, krokiler, hatıratlar ve günlüklerden oluşan 233 görsel yer alıyor.

“ÇANAKKALE’Yİ ÇANAKKALE YAPAN GELENLER DEĞİL, GELENLERİ KARŞILAYAN ASİL RUHTUR”

Sergi açılışına ilçe halkının ilgisi de yoğun olurken, açılış töreninde Belediye Başkan Yardımcısı Emin Dündar bir konuşma yaptı. “Çanakkale’yi Çanakkale yapan gelenler değil, gelenleri karşılayan asil ruhtur” sözleriyle konuşmasını başlana Dündar, “Nusret Mayın Gemisi 26 kutlu mayınla, Seyit Onbaşı 276 kiloluk top mermisiyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Conkbayırı’nda ve Anafartalar’da gösterdiği kahramanlıkla ve tonlarca ağırlıktaki top mermilerini göğsüne siper etmiş olan nice vatan evladıyla bir milletin kaderinin değiştiği yer Çanakkale, her zaman gönüllerimizdeki yerini koruyacaktır. İnegöl Belediyesi olarak Kent Müzemiz organizasyonuyla; tarihin yeniden şekillendiği, yedi düvele karşı savaşılarak destan yazıldığı Çanakkale Deniz Muharebesinin 107. yıldönümünü anmak, şehit ve gazilerimizi yeniden hatırlamak adına düzenlediğimiz “Çanakkale 1915” sergisini ilçe halkımızın izlenimine açmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

MÜZENİN 146. SERGİSİ

İnegöl Kent Müzesinin birçok kültür etkinliğinin ve İnegöl’de açılan sergilerin merkezi konumuna geldiğini de hatırlatan Dündar, “Çanakkale 1915 sergisi de aynı zamanda Müzemizin 146. Sergisi olma özelliğini taşımaktadır” diye konuştu.

233 GÖRSEL YER ALIYOR

Emin Dündar, bir milletin kaderinin değiştiği yer olan Çanakkale’de ortaya koyulan kahramanlıkları, vatan için, bayrak için verilen mücadeleyi, göğsünü siper etmiş vatan evlatlarını, şahadete yürüyen gencecik kınalı kuzuları, esarete dur denilerek bağımsızlığın perçinlendiği, yedi düvele karşı “Dur Yolcu” ifadesinin hafızalara kazındığı Çanakkale’yi her yönüyle anlattıkları bir sergi hazırladıklarını da vurgulayarak şöyle devam etti: “Bu müstesna sergide, Çanakkale’de vatan için toprağa düşmüş İnegöllü şehitlerimizin yakınları da aramızdalar. Sergimizde Çanakkale Zaferini en ince ayrıntısına kadar anlattığımız fotoğraflar, belgeler, haritalar, krokiler, hatıratlar ve günlüklerden oluşan 233 görsel yer almaktadır. Sergimiz üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde 18 Mart Deniz Zaferi anlatılırken, ikinci bölümde 25 Nisan 1915 ile başlayan kara savaşları, bunun yanında siper savaşları ve bu mücadelenin yazıya döküldüğü hatıratlar, günlükler yer almakta. Son bölümde ise Çanakkale’de şehadete yürüyen İnegöllü şehitlerimize yer verdik.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir