Bursa İnegöl Ukraynalı misafirlere kucak açtı

0

Eklenme tarihi: 16/03/2022 – 9:29

Son güncellenme tarihi: 16/03/2022 – 9:29


Oryantiring şampiyonası için Türkiye’ye gelen ve ülkelerinde savaşın çıkması sonucu İnegöl Belediyesi ev sahipliğinde a aya yakın süredir şehrimizde kalan Ukrayna İşitme Engelli Oryantiring Milli Takımına, İnegöl halkı da sahip çıkıyor. Vawelya Kafe, Ukraynalı misafirleri sabah kahvaltısında ağırladı.

BURSA (İGFA)- Antalya’da 17-28 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilen Oryantiring Şampiyonası için Türkiye’ye gelen ve ülkelerinde çıkan savaş sonrası geri dönemeyen Ukrayna İşitme Engelli Oryantiring Milli Takımı Sporcuları, İnegöl Belediye Spor Kulübü Oryantiring Takımı aracılığı ile İnegöl’e geldi. İnegöl Belediyesi tarafından DOSTUM tesislerine yerleştirilen ve 1 aya yakın süredir burada misafir edilen sporcular ülkelerinden uzak kalmanın hüznü ile aileleriyle sadece telefonla iletişim kurarak günlerini onları düşünerek geçiriyor. İnegöl halkı da Ukraynalı sporcuların acısını paylaşmak ve onlara destek olmak adına elinden gelen çabayı gösteriyor.

DOSTUM TESİSLERİNDE MİSAFİR EDİLİYOR

Türk misafirperverliğini Ukraynalı konuklardan esirgemeyen Vawelya Kafe, bu sabah Ukrayna Milli Takımı sporcularını kahvaltıda ağırladı. Belediye Başkanı Alper Taban’ın da katıldığı kahvaltı programında, Ukraynalı sporculara destek mesajları verildi. 16 sporcu ve teknik ekibin katıldığı kahvaltı sonrası açıklama yapan Belediye Başkanı Alper Taban, “Bugün bizlere ev sahipliği yapan Vawelya Kafedeyiz. Bizim de ev sahipliği yaptığımız Ukrayna’dan misafirimiz olan Oryantiring Milli Takımını bugün burada kahvaltıda ağırladılar. Bildiğiniz gibi yaklaşık 20-25 gün önce Antalya’da yapılan bir şampiyona için İnegöl Belediye Spor Kulübü sporcularımız da oradaydı. Ukrayna takımı ülkesine dönemedi. Sonrasında arkadaşlarımız da buradaki diğer oyuncular ülkelerine dönemiyor, şehrimizde ağırlayabilir miyiz diye bizlere sordular. Devamında Ukrayna İşitme Engelli Oryantiring Milli Takımını DOSTUM tesislerimizde misafir etmeye başladık” dedi.

“ÜLKELERİNE DÖNDÜKLERİNDE GÖNÜL ELÇİMİZ OLACAKLAR”

Savaşın son bulması temennisinde bulunarak konuşmasını sürdüren Başkan Taban, “Aslında tam da bu tür takımların kamp yapabileceği bir alan DOSTUM tesislerimiz. Ancak gönlümüzden geçen bu savaşın bir an önce son bulması. İlk geldikleri günü hatırlıyorum, son derece moralleri bozuktu. Pek çoğu ülkesinden haber almaktan zorlanıyor. İnşallah savaş sona ersin istiyoruz ve bu süreçte de hem antrenman ve idmanlarını bölgemizde yapıyorlar beraberinde de süreç tamamlandığında ülkelerine dönecekler. Biz burada insan olmanın gereğini yerine getirdik. Nihayetinde orada zor bir durum var. Bu arada çok güzel diyaloglar da kuruldu. Arkadaşlarımız onlarla ilgileniyorlar. Burada Rusya veya farklı bir ülkeden de birileri olabilirdi. İnsan olmanın gereği budur. Nihayetinde kavganın kimseye faydası yok. Ama güzel güzel, insan gibi yaşamalı ve bu dünyanın geçici olduğunu unutmamak lazım. Birbirimize faydalı olmaya çalışmak lazım. Bizler yerelde de tüm vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılama noktasında hazır olduğumuzu defaatle ifade ediyoruz. Burada da yurt dışından ülkemizde kalan arkadaşlarımıza destek olduk. Çalışma arkadaşlarımız onlara çok güzel ev sahipliği yapıyorlar. Günü geldiğinde de ülkelerine uğurlayacağız. Onlar da eminim ki hem ülkemizin hem şehrimizin gönül elçisi olacaklar” ifadelerinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir