Eklenme tarihi: 18/03/2022 – 14:13

Son güncellenme tarihi: 18/03/2022 – 14:13


Bursa’da Gemlik Kent Konseyi Gençlik Meclisi, düzenlediği “Hukuk Söyleşi”sinde Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Av. Gürkan Altun, Bursa Barosu Başkanı Av. Metin Öztosun ve Bursa Barosu Başkan Yardımcısı Av. Aslı Evke Yetkin’i Gemlik’te ağırladı.

BURSA (İGFA) – Gemlik ilçesinde Cemil Meriç Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programa Gemlik Belediye Başkan Yardımcısı Av. Mert Dimili, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve MHP ilçe başkan ve yöneticileri, Meclis üyeleri, Gemlik Kent Konseyi Başkanı Gürhan Çetinkaya,  daire müdürleri,  gençlik kolları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile Hukuk Fakültesi öğrencileri ve çok sayıda Gemlikli katıldı.

Av. Tuna Üst’ün moderatörlüğünü üstlendiği programda Gemlik Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Deniz Gül, söz konusu programı Gemlikliler ve ilçemizde bulunan Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinin bilinçlenmesi, adalet ve hukukun üstünlüğünü daha iyi anlatabilmek için gerçekleştirdiklerini söyledi.

Gemlik Belediye Başkan Yardımcısı Av. Mert Dimili ise, siyasetin içerisinde olsak da kendisinin de hukukçu olduğunu anımsatarak, “Babam ve ağabeyim dolayısıyla aile mesleğim olan hukukçuluktan her zaman gurur duydum. Dolayısıyla Gemlik’te ve Türkiye’de hukukun üstünlüğünün tecelli etmesi de bizim çabalarımızla mümkün olacaktır. Siyasi görevlerimiz sonunda mesleğimize döneceğiz. Genç hukukçu arkadaşlarımıza adaletin tecelli etmesi için çaba sarf etmeleri ve savunma hakkının kutsallığı için görevlerinde daima iddialı, araştırıcı ve kararlı olmalarını tavsiye ediyorum” diye konuştu.

İlk konuşmacı olan Aslı Evke Yetkin, Bursa Barosu olarak kadın alanında önemli ve etkili çalışmalar yaptıklarına dikkati çekerek, “Kadın Hakları ve Adli Yardım Merkezlerimiz var. Sorun hem ideolojik hem de sistemsel” dedi. Yetkin konuşmasında kadın cinayetlerine vurgu yaparak, tablonun çarpıcı ve dehşet verici olduğunu söyledi.

Avukatlıkın adaleti, hukuksuzluğu, dünyayı, kadını, çocuğu dert edinme mesleği olduğunu kaydeden Bursa Barosu Başkanı Av. Metin Öztosun da, “Mesleğimiz itiraz mesleği. Yeni başlayacak arkadaşlarımıza söylüyorum.  Bu mesleğe bakın ama yüreğiniz kaldırmayabilir. Şimdiye kadar kitaplarda gördüğünüz, televizyonda izlediğiniz şeyler vardır. Onlarla siz hemen her gün karşılaşacaksınız. Hukuk dediğimiz şey, adalet amacına yönelmiş olarak pratik ihtiyaçları karşılamak ve düzeni sağlamak için hazırlanmış kurallar bütünüdür” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir