Bursa eğitiminde akreditasyon konsorsiyumu

0

Eklenme tarihi: 16/03/2022 – 10:57

Son güncellenme tarihi: 16/03/2022 – 10:57


Erasmus+ Mesleki Eğitim Alanı Akreditasyon Konsorsiyumu’nun açılış toplantısı Bursa’da Tophane MTAL’de gerçekleştirildi.

BURSA (İGFA) – Erasmus+ Mesleki Eğitim Alanı Akreditasyon Konsorsiyumu’nun açılış toplantısı, Bursa Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu, İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Murat Taşdelen, İl Millî Eğitim Şube Müdürü Mahmut Karakaya,  Ar-Ge ekibi üyeleri, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB), BOSİAD, BİSİAD, RUMELİSİAD, ERTEV ve Coşkunöz Eğitim Vakfı Temsilcileri ile Konsorsiyum Kurumlarının Temsilcilerinin katılımıyla Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirildi.

Açılışta konuşan Bursa Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu, Türkiye’nin dördüncü büyük kenti olan Bursa’nın bir üretim üssü olduğuna dikkati çekerek, “22 milyar doların üzerinde ihracat yapan bir şehir. Neredeyse 20 yıl önce Türkiye’nin tamamı bunun 3 katı üretim yapıyordu. Dünya son iki yıldır tarihinde göremediği kadar ekonomik sıkıntılarla, savaşlarla yüz yüze kaldı. Dünyada bir üretim tedarik zinciri vardı bu bozuldu. Bursa bir üretim şehri ve nitelikli üretimi olan bir şehir. Bizim de milli eğitim olarak üretime yönelik eğitim vermemiz lazım” dedi.

Bursa İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür ise, Türkiye’de çok ender akredite olan kurumlar arasında yer aldığına dikkati çekerek, “Sıra öğretmen ve öğrencilerimizin bu etkinlikten istifade etmesine geldi. Öğretmen ve öğrencilerimizin mesleki eğitim gelişimi açısından önemli bir fırsat. Bu da Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğünün bir başarısı. Bu başarıda önceki yöneticilerimizin, millî eğitim müdürlerimizin ve yardımcılarının emeği çok fazla. Bu vesileyle onları da kutlamak istiyorum. Bunu Türkiye’de sadece 14 tane il başarabildi. Sadece mesleki eğitim olarak değil, hem okul gelişimi hem de yetişkin eğitimi alanında da önemli hibe desteği almayı başardık. Bursa, toplamda 600 bin Euronun üzerinde bir hibeyi öğretmen ve öğrencilerin mesleki gelişimi, mesleki ve teknik eğitimdeki arkadaşlarımızın iş başı eğitimi, profesyonel ve yetişkin eğitimleri doğrultusunda önümüzdeki dönemde kullanacak” diye konuştu.

3 alanda akreditasyon alan 14 il arasında yer alan Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü; açıklanan hibe tutarlarına göre destek alacağı 314.452 Euroluk bütçeyle; Türkiye genelinde 6.  İl Millî Eğitim Müdürlükleri arasında 3. en yüksek hibe alan kurum oldu. Bursa’da 34 farklı kurum, 2021 başvuru dönemi il konsorsiyumu içinde yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir