Bu Sokaklarda Sigara İçene 900 TL Ceza

0

Eklenme tarihi: 18/11/2020 – 11:16

Son güncellenme tarihi: 18/11/2020 – 11:16


İlçemizde başlıca kalabalık caddelere “İLÇE UMUMİ HIFZISIHHA KURULU KARARLARI DOĞRULTUSUNDA BU CADDEDE SİGARA İÇMEK YASAKTIR” yazılı pankartlar Gemlik Belediyesi tarafından asılmaya başlandı.

Gemlik’te sigara içmenin yasak olduğu caddeler;

  • İstiklâl Caddesi
  • Orhangazi Caddesi
  • Kuvayımilliye Bulvarı
  • Gül Caddesi
  • Eskipazar Caddesi
  • Fatih Caddesi

Koronavirüs tedbirleri kapsamında sigara içme yasağı.

İçişleri Bakanlığı’nın, 81 ilin valiliğine gönderdiği ‘Koronavirüs Tedbirleri’ konulu ek genelgeye göre, il ve ilçe hıfzıssıhha kurullarınca belirlenecek cadde, sokak, meydan, park, bahçe, toplu ulaşım araç duraklarında sigara içilmeyecek. Sahil bandında, piknik alanında, fabrikalarda da toplu olarak bir araya gelindiğinde sigara yasağı uygulanacak. Ayrıca, toplu bir şekilde bir araya gelen kişiler de sigara içemeyecek.

Örneğin bir işyerinin, alışveriş merkezinin önünde, cadde veya sokak başlarında toplu olarak bir araya gelerek sigara içilemeyecek.

 

Yasağa uymayanlara Kabahatler Kanunu’nun 32’nci ile Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddeleri kapsamında işlem yapılacak. Ülke genelinde açık alanlarda sigara içme yasağına uymayanlara kesilecek para cezası 900 TL olarak sabitlendi. Maske takmayanlara da aynı ceza kesiliyor.

Uyarılara ve para cezasına rağmen yasağa uymayanlara ayrıca Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 195’inci maddesi kapsamında işlem yapılacak. TCK’nın 195’inci maddesi 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir