BTSO’dan inşaat sektörü için düzenleme çağrısı

0

Eklenme tarihi: 20/03/2022 – 10:38

Son güncellenme tarihi: 20/03/2022 – 10:38


BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, inşaat sektöründe yaşanan maliyet artışlarından ötürü kamuya iş yapan müteahhitlere yönelik yeni bir fiyat farkı kararnamesi hazırlanmasının sektörün en önemli beklentisi olduğunu söyledi.

BURSA (İGFA) – Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, inşaat sektörünün pandemiden en fazla etkilenen sektörler arasında yer aldığını söyledi.

Sektör temsilcileri ile sürekli istişare halinde olduklarını ve meslek komitelerinden gelen tüm talepleri çözüme kavuşturmak için gayret gösterdiklerini vurgulayan Başkan Burkay,  son iki yıldır inşaat malzemeleri fiyatlarında önemli artışlar yaşandığını ifade etti. Sektörün en önemli girdileri olan demir ve çimento başta olmak üzere birçok emtiada fiyat artışlarının yaşandığına dikkati çeken Burkay, “Bu durum özellikle uzun vadeli projelerle çalışan müteahhitlerimizi zor durumda bıraktı. Bu kapsamda sektörün talepleri doğrultusunda piyasa koşullarını gözeten yeni bir fiyat farkı kararnamesi çıkarılması ve talep eden müteahhitlere tasfiye hakkı verilmesi sektörümüz adına atılacak önemli bir adım olacaktır” dedi.

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Alparslan Şenocak, inşaat sektöründe yaşanan fiyat artışlarının sektörü olumsuz etkilediğini, mütehhitlerin maliyet hesabı yapamadığını ve önünü görmekte zorlandığını ifade etti. İnşaat malzemeleri üreticilerinin yurt dışına öncelik vermesinin iç piyasada sıkıntılara neden olduğunu belirten Şenocak, mevcut durumda bazı müteahhitlerimiz iflas riski ile karşı karşıya olduğunu belirterek, “Bu durum, sektörde çalışanları da olumsuz etkileyecek. Bir an önce kamuya iş yapan müteahhitlere tasfiye hakkı verilmesini ve teminatlarının çözülmesini bekliyoruz” dedi.

Sektörün fiyat belirlemekte büyük zorluk yaşadığını ifade eden BTSO İnşaat Konseyi Başkanı Ali Tuğcu ise, inşaat malzemelerinde enflasyonun çok üzerinde artışlar olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir