“Bir milletin yeniden dirilişi; Çanakkale”

0

Eklenme tarihi: 17/03/2022 – 13:08

Son güncellenme tarihi: 17/03/2022 – 13:08


İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 107. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

BURSA (İGFA)- Belediye Başkanı Alper Taban, ‘Çanakkale geçilmez’ dedirten tarihi zaferin 107. Yıl dönümüne ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Başkan Taban, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Gencecik yüreklerin vatanları için kanlarını akıttığı ve yedi düvele karşı kahramanlık destanı yazdıkları yer olan Çanakkale, esarete ve prangaya karşı bir direniş ve bir milletin top ve tüfeğe karşı yüreğini ortaya koyarak ayağa kalktığı yer olarak tarih sayfalarındaki yerini almıştır. Esaret zincirinin kırıldığı, çelik ve barutun; inancın, imanın ve azmin karşısında yenik düştüğü, yokluğun-varlığı, maneviyatın-maddiyatı, özgürlüğün sömürgeyi yendiği ve gidip de dönemeyenlerin yeri olan son kale Çanakkale bir milletin yeniden dirilişine şahitlik etmiştir. Çanakkale’yi Çanakkale yapan gelenler değil, gelenleri karşılayan asil ruhtur.”

“BİR MİLLETİN KADERİNİN DEĞİŞTİĞİ YER ÇANAKKALE”

“Tarihin yeniden yazıldığı, yedi düvele karşı savaşılarak destan yazıldığı Çanakkale’de Nusret Mayın Gemisi 26 kutlu mayınla, Seyit Onbaşı 276 kiloluk top mermisiyle, Yahya Çavuş 57. Alayla, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Conkbayırında ve Anafartalarda gösterdiği kahramanlıkla ve tonlarca ağırlıktaki top mermilerini göğsüne siper etmiş olan nice vatan evladıyla bir milletin kaderinin değiştiği yer Çanakkale her zaman gönüllerimizdeki yerini koruyacaktır. 107 yıl sonra bugün millet ve milliyet şuurumuzu daha da ileri taşıyacağımıza yürekten inanıyoruz. Ebediyen bu kardeşliğimizi muhafaza ederek şehitlerimizin emanetine sahip çıkacağımıza inancımız tamdır. Binlerce yıldır çeşitli cephelerde kanlarını dökerek bu coğrafyayı vatan yapanları unutmamak gerek. Gidip de dönmemek, gelip de görmemek var diyerek helalleşip evden çıkarak toprağa cansız düşen o gencecik bedenlerin umutlarını, hayallerini iyi düşünmek lazım.”

“BİZE DÜŞEN GÖREV; ÇANAKKALE’NİN YİĞİT KAHRAMANLARINA LAYIK OLABİLMEK”

“Bugün Çanakkale’deki o asil ruha en çok ihtiyaç duyduğumuz dönemlerden birini yaşıyoruz. Bir ve beraber olmanın önemini daha fazla anladığımız günleri yaşıyoruz. Dün Çanakkale’de yan yana karşımıza dikilen zihniyet, bugün de emellerini gerçekleştirmeye çalışıyor. Bize düşen görev, Çanakkale’nin yiğit kahramanlarına layık olabilmek. Unutulmamalıdır ki; her karış toprağı şehit kanıyla ıslanan bu topraklar kolay kazanılmadı ve kaybedilmeyecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir