Bilecik Pazaryeri’nde Çanakkale Şehitleri anıldı

0

Eklenme tarihi: 18/03/2022 – 14:13

Son güncellenme tarihi: 18/03/2022 – 14:13


Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107’inci yılı dolayısıyla tören düzenlendi.

Pazaryeri Gündem (BİLECİK İGFA)- Pazaryeri Hükümet Konağı önünde düzenlenen tören, İlçe Kaymakamı Ferhat Altay, Belediye Başkanı Zekiye Tekin, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından şehit kabirlerini ziyaret edilerek dualar okudular karanfil bıraktılar.

  Pazaryeri Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlenen programda Şehit Zafer Koyuncu İmam Hatip Ortaokulunun hazırladığı 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107’inci yılı programında konuşma yapan okul müdürü İslam Özkul, “Çanakkale Savaşları, 18 Mart Deniz Zaferi ve 25 Nisan 1915’te başlayan ve sekiz ay kadar süren kara savaşlarının olduğu büyük bir vatan savunmasıdır. Yalnız bizim tarihimizin değil dünya tarihinin en önemli savaşlarından biridir. Çanakkale Savaşları, istilacı güçlere karşı asil Türk Milleti’nin, ülkesi ve bağımsızlığı için neler yapabileceğini cihana gösterdiği savaşlardır. Efsaneler ve mucizelerle doludur. Yokluğun varlıkla, savaşıdır. Kutsal bildiği değerler uğruna birçok neslin seve seve canını feda ettiği yerdir. Bugünkü özgür ve ileri Türkiye’nin temellerinin atıldığı yerdir ÇANAKKALE! Çanakkale yokluğun zaferidir.Yoklukta varlıktır.Bitti denen yerde bitmeyen ruhtur.Hangi birine vurgu yapsak azdır.Tek askeri kalmayan 57. Alaydır,Seyyit Onbaşıdır,Kınalı Hasandır,Nene Hatun,Kara Fatma,Çoban Ali,Ebe Ninedir,Kürt Reşodur Çanakkale! Asımın Neslidir,Yeniden Diriliş ve Direniş Neslidir Çanakkale …

Çanakkale Lazdır, Çerkezdir, Boşnak, Arnavut, Kürttür, Gürcüdür… Alevidir, sünnidir. Çanakkale 1921 Yılında mezun veremeyen Darul Fünun’dur. Her şeyden öte Çanakkale ben değil, bizdir. Çanakkale her yönüyle Türktür!.  Bu vesile ile,Çanakkale’de yedi düvele karşı duruşlarını ifade dahi edemediğimiz ,”ÇANAKKALE GEÇİLMEZ” destanının yaşanmasına ve yazılmasına vesile olan başta Gazi Mustafa KEMAL olmak üzere, ülkesi ve milleti için, milli ve manevi değerleri için hiç tereddüt etmeden canını veren tüm şehitlerimizi,15 Temmuzda  ve son dönem terör şehitlerimizi saygı  ve rahmetle anarken; Böyle anlamlı bir günde, anlamlı bir programa teşrif eden başta sayın kaymakamımız Sayın Ferhat ALTAY’a,Belediye Başkanımız Sayın Zekiye TEKİN’e, kıymetli protokolümüze katılımları dolayısı ile teşekkür ediyorum.Programın hazırlanmasında emeği geçen Türkçe Öğretmenimiz Alican TEKİN   ve  destek olan diğer öğretmenlerimize,  Okul Aile Birliğimize ve öğrencilerimiz ile birlikte ailelerine teşekkür ediyorum.Ayrıca programın hazırlanmasında destek olan idari amirlerimize ve salonu bizlere tahsis eden Belediye Başkanımıza ayrıca teşekkür ediyor programın hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

Öğrenciler tarafından Çanakkale şiirleri okunurken, okulun sanat müziği korosu tarafından Çanakkale türküleri söylendi. Çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi. Düzenlenen programa İlçe Kaymakamı Ferhat Altay ve Belediye Başkanı Zekiye Tekin’in yanı sıra, İlçe Jandarma Komutan Vekili J. Asb. Kd. Üçvş. Cengiz Kırmıt, İlçe Emniyet Amiri Vekili Emrah Turan, ilçe protokolü, siyasi partilerin temsilcileri,  öğretmenler, öğrenciler, vatandaşlar, gaziler ve şehit yakınları katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir