Belediye’de İlk! Kadın Kamyon Şoförü Sevda Hanım

0

Eklenme tarihi: 10/08/2021 – 8:12

Son güncellenme tarihi: 10/08/2021 – 8:12


Belediyede kadın ağır vasıta şoförü göreve başladı

Gemlik Belediyesi’nin ilk kadın ağır vasıta şoförü Sevda Yaruk direksiyon başına geçti.

Tüm faaliyetlerinde kadınlar, çocuklar ve toplumun dezavantajlı gruplarını önemseyen Gemlik Belediyesi, istihdamda kadın erkek eşitliğine yönelik önemli bir adım attı. Uzun süredir neredeyse tüm personeli erkeklerden oluşan Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde, 35 yaşındaki ağır vasıta şoförü Sevda Yaruk göreve başladı.

Baba mesleği olan ağır vasıta şoförlüğünü devam ettirmek isteyen Yaruk, 25 yaşında E sınıfı ehliyet alarak mesleğe ilk adımını attı. Bir süre iş bulmakta zorlanan Yaruk daha sonra özel firmalarda çalıştı. Kısa sürede sektöre alışan şoför, örnek olarak gösteriliyor.

“Kadınlar evde oturmasınlar!”

Babam uzun yıllar ağır vasıta şoförlüğü yaptı. Biraz da arabalara meraklıydım. Babama olan sevgim derken sonuç bu” dedi. Eşinin de kendisinin büyük bir destekçisi olduğunu söyleyen Yaruk “mesleğe ilk başladığım yıllarda bir kadının ağır vasıta şoförü olması çok fazla yadırgandı. Erkeklerin egemen olduğu bir sektörde yapamayacağım söylendi. Ama başardım. Altı yıldır çalışıyorum. Trafikte görenler şaşırıyor. Bu meslekte çoğalacağımızı ve insanlara neler yapabileceğimizi gösteririz” dedi.

Gemlik’te kendisini görenlerin hatta alkışlayanların olduğunu belirten Yaruk şöyle konuştu: “Su ikram edenler, dondurma ikram edenler oldu. Hemşerilerimiz bu konuda oldukça anlayışlar. Gemlik Belediyesi’nde de samimi bir çalışma ortamımız var. Kadın olarak hiçbir sorun yaşamadım ve yaşayacağımı da düşünmüyorum. Kadınlara şunu söylemek istiyorum, evde oturmasınlar. Çalışmak, kendi ayakları üzerinde durabilmek gerçekten çok güzel bir şey. Bizlere bu kolaylığı sağladığı için belediye başkanımız Mehmet Uğur Sertaslan’a da teşekkür ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir