Eklenme tarihi: 30/09/2020 – 13:31

Son güncellenme tarihi: 30/09/2020 – 13:31


Gemlik’te bu gün öğlen saatlerinde Cemil Meriç Kültür Merkezinde “Afet Toplantısı” düzenlendi. Toplantıya katılanlar arasında CHP Milletvekili Orhan SARIBAL, CHP Milletvekili Nurhayat Altaca KAYIŞOĞLU, CHP Gemlik İlçe Başkanı Cemil ACAR ve afette zarara uğrayan köylerin muhtarları da bulunmaktaydı. Dün Gemlik ve çevresinde bulunan köylere yağan dolu sonucu oluşan büyük miktarda zeytin kaybı için yapılan toplantıda, Gemlik Belediyesi 100 ton zeytin alım kararını açıkladı. Zeytinlerin kilosunu 4tl den alacaklarını söyleyen Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur SERTASLAN çiftçilere destek olacaklarını dile getirdi.

Devletimiz gerekeni yapacaktır.

“Salı günü saat 14.00 civarı dolu geçişi yaşandı. Beş köyümüzde zeytinlikler zarar gördü. Dünyanın en kaliteli sofralık zeytini dediğimiz Gemlik zeytinin yetiştiği tarlalar yüzde 50 ile yüzde 85 arasında zarar gördü” diyen Başkan Sertaslan, “bu bir afet. Tapulu ve tapusuz bütün arazilerin afet bölgesi sayılması için gerekli çalışmalar yapılıyor” şeklinde konuştu. AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık’ın dolu yağışından etkilenen köylerin afet bölgesi ilan edilmesi için Ankara’da çalışmaların sürdürdüğünü söyleyerek Işık’a teşekkür eden Başkan Sertaslan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Devletimiz gerekeni yapacaktır. Biz de her zaman yurttaşımızın yanında olmuş bir yerel yönetim olarak ne yapabileceğimizi çalıştık. Bütçemiz nezdinde destek vermek istedik. Yarından itibaren Marmarabirlik’in altyapı sağladığı çalışma ile 100 tona kadar zeytini toplayıp yağ yaptıracağız. Zeytinimiz, MHP’li bir Meclis Üyesi üreticimizin yağhanesinde ücretsiz olarak yağ olacak. Üreticimiz adının gizli kalmasını rica etti. Köylümüz zeytinini yağa çevirebilecek durumda ama piyasa fiyatı en yüksek 2 lira. Biz Gemlik Belediyesi olarak zeytini 4 liraya alacağız. 100 ton zeytini 2 lira yerine 4 liraya alarak yağa çevireceğiz. Yağlık ürün Cuma gününe kadar toplanacak. Köylümüzün ürününü muhtarlarımızın yardımı ile alacağız. Üreticilerimizi bir nebze de olsa rahatlatmayı amaçlıyoruz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir