Başkan Yüce: “Sakarya olarak Türkiye tarımına en özel hediyeyi UTÇEM ile vereceğiz”

Eklenme tarihi: 23/03/2022 – 14:54

Son güncellenme tarihi: 23/03/2022 – 14:54


Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin tarıma yön verecek olan UTÇEM projesi kapsamında açılacak Tarım Lisesi’nin protokolü yapıldı. Geleceğin ziraat mühendisleri ve tarım uzmanlarının mutfağı niteliğinde olacak ve üretimin her aşamasının eğitimle buluşacağı projeyi anlatan Yüce, Sakarya’yı tarımda marka yapacak adımlar attıklarını söyledi. Yüce, “Tarım Türkiye’nin lokomotif sektörü. Erenler Alancuma’da 500 dönem arazi üzerine yapacağımız projeyle ülkemiz tarımına en özel hediyeyi sunacağız. Tarımı iyi okuyup anlayacak bir neslin yetişmesi için imzaladığımız protokol hayırlı olsun” dedi.

SAKARYA (İGFA)- Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım ve Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı arasında şehrin eğitim ve tarımsal geleceğine büyük katkı sağlayacak iki adet protokol imzalandı. Büyükşehir Belediyesi’nin mesleki-teknik, sosyal ve kültürel faaliyetler düzenlemesine ilişkin iş birliği ve yine Büyükşehir’in ülke tarımına örnek olacak UTÇEM Projesi’nin içinde yer alacak olan Tarım Lisesi için ilgili protokol imzalandı. 

Başkan Yüce tarımın ülkedeki lokomotif sektör konumunda olduğunu belirterek, “Erenler Alancuma’da hayata geçireceğimiz AR-GE Uygulamalı Tarım ve Çiftçi Eğitim Merkezimizin içerisinde yer alacak olan Tarım Meslek Lisesi’nin öncelikle ülkemiz, şehrimiz, özellikle de tarım sektörümüz için hayırlı olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Tarım sektörü; Cumhuriyetimizin kuruluşundan günümüze kadar,
Türkiye’nin ekonomik ve sosyal gelişmesinde; kalkınmasına katkı sağlayacak olan en stratejik sektör olarak gündemdeki yerini korumaktadır.

Ekonomisi birinci derecede tarıma dayalı olan ülkemizde kırsal kalkınmanın yolu tarım sektöründe yapılacak Ar- ge çalışmalarından ve eğitimden geçmektedir. Ülkemizin kalkınmasında Tarım Sektörü lokomotif sektör konumundadır. Toplumsal istihdamımızın %45’ini oluşturan tarım sektörü; Ülke nüfusunun beslenmesini sağlaması, Milli gelire ve istihdama katkı sağlaması, Sanayi sektörünün hammadde ihtiyacını karşılaması, İhracata doğrudan ve dolaylı katkıda bulunmasının yanında ekolojik dengenin korunması bakımından da ülkemiz ve şehrimiz açısından sektörel önemini ve ağırlığını korumaktadır” dedi.

“TÜRKİYE TARIMINA EN ÖZEL HEDİYEYİ SUNACAĞIZ”

Yürütülen proje tamamlandığında Büyükşehir olarak ülke tarımına en özel hediyeyi sunmuş olacaklarını ifade eden Yüce, “ Erenler Alancuma’da 500 dönüm alan üzerinde hayata geçireceğimiz proje ile ülkemiz ve şehrimiz için tarım geleceğine en özel çalışmayı hediye edeceğiz. Ar-Ge UTÇEM sahası için 30 yıldır vahşi depolama sahası olarak kullanılan araziyi değerlendirdik. Bir dönüşüm başlatarak vahşi çöp depolama sahasına 600 m3 Nebati toprak taşıyarak bir doğa mucizesi gerçekleştirdik alanı ıslah ettik. Uygulamaya Koyacağımız proje ile sadece tarım meslek Lisesi öğrencilerinin değil Tüm Çiftçilerimizin eğitim alacağı Akıllı Tarım tekniklerinin uygulandığı bir deneme ve demonstrasyon sahası oluşturacağız.

Etaplar halinde hayata geçireceğimiz projemiz bölgenin en kapsamlı tarım projesi olacak Ziraat Fakültesi öğrencilerinin de staj yapabileceği bir uygulama alanı olacaktır. Sakarya’da tarımın profesyonel bir hale dönüşmesi ile gençlerimiz tarıma özenecek ve projenin içerisinde meyve bahçesi Plantasyon sahaları, Ürün işleme ve değerlendirme üniteleri, tarımın müzesi, gözlem kulesi ve birçok sosyal donatı alanı ile siz kıymetli hemşerilerimizin hizmetine sunacağız” diye konuştu.

About Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir