Başkan Büyükkılıç, İKAF’ta gençlere yönelik hizmetleri anlattı

0

Eklenme tarihi: 17/03/2022 – 8:33

Son güncellenme tarihi: 17/03/2022 – 8:33


Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinasyonunda düzenlenen İç Anadolu Bölgesel Kariyer Fuarı’na katılarak, genç dostu belediyenin gençlere yönelik hizmetlerini anlattı.

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)- Erciyes Üniversitesi ev sahipliğinde ve bölgedeki 12 paydaş üniversitenin katılımlarıyla gerçekleşen İç Anadolu Bölgesel Kariyer Fuarı (İKAF) Açılış Töreni’ne Başkan Büyükkılıç’ın yanı sıra, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofis Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, Kayseri Vali Yardımcısı Mehmet Sadık Tunç, AK Parti Kayseri İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, Kayseri Garnizon Komutanı Hv. Tuğgeneral Haldun Taşan, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurulu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, paydaş üniversitelerin rektörleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören programında, Türk müziği konseri, İKAF 2022 ve Yetenek Her Yerde tanıtım filmi izletildi.

“ANADOLU ÜNİVERSİTELERİNE VE ANADOLU GENÇLİĞİNE SAHİP ÇIKALIM”

Programda, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın konuşmasından önce Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ‘Zenginlikler Şehri Kayseri’ tanıtım videosu izletildi. Daha sonra kürsüye davet edilen Başkan Büyükkılıç, Anadolu üniversitelerine ve Anadolu gençliğine fırsat verilip, sahip çıkılması gerektiğini vurgulayarak, “Turkovac aşısını nasıl bulduysa, onun gibi onlarca araştırmaya imza atacak gençlerin ve gençliğin, Ahi Evran kültürüyle, Hacı Bektaş-ı Veli kültürüyle, Mevlana kültürüyle, Hacı Bayram-ı Veli kültürüyle, Seyyid Burhanettin Hazretleri kültürüyle bezenmiş gençlik yetişsin istiyorsak bu üniversitelerimize sahip çıkıp, öğretim üyelerimize sahip çıkıp, gençliğimize fırsat verip onların zenginleşmelerini, adeta Anadolu kültürüyle bezenmelerini sağlamak bizim olmazsa olmazımız olmalıdır” dedi.

BÜYÜKKILIÇ, GENÇ DOSTU BELEDİYEDEN GENÇLERE YÖNELİK HİZMETLERİ ANLATTI

Gençlere güzel gelecek hazırlamak amacıyla Büyükşehir Belediyesi olarak çalışmalar yaptıklarını belirten Büyükkılıç, son 1 yıl içerisinde gençlere yönelik yapılan hizmetleri anlattı. Başkan Büyükkılıç, gençler için yapılan çalışmaları şu şekilde sunum yaptı:

“KAYMEK Gençlik Merkezleri Projesi sayesinde 110 bini aşkın gence hizmet verdik. Aynı şekilde genç dostu bir belediye olarak yaklaşık bin 100 öğrencimizin yönlendirilmesi bağlamında gençlerimize sahip çıkmaya gayret ettik. Yaklaşık 2 bin 500 kişiye Şehir Akademisi adı altında etkinliklerle onların donanımlı olması için çalışmalarımızı yaptık. ‘Değer Gençlik’ projesini başlattık. 154 bin 800 yavrumuza spor odaklı çalışma yaptık. Konservatuarımızda 22 branşta 100 öğretmen nezaretinde yılda yaklaşık 10 bin öğrenciye eğitim verdik. 896 bin 443 yavrumuz kütüphanelerimizden yararlandı.  Gençlerimize birbirinden önemli ve anlamlı yarışmalar düzenleyerek, hem gençlerimize örnek olduk hem de geçmiş değerlerimize vefa örneği gösterdik. Sergilerimizle gençlerimize hitap etmeye çalıştık. TÜBİTAK başkanımıza da verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum. Bilim şenlikleri oluşturmak suretiyle gençlerimize sahip çıkmaya çalıştık. Erciyes Kayak Okulu’muzla gençlerimizin yararlanması için fırsatlar verdik. Genç dostu belediye olarak Çamaşır Yıkama Merkezleri’ni oluşturmak suretiyle mağdur olmamalarını ve bu hizmetten faydalanmalarını sağladık. Engelsiz Yaşam Merkezi’mizi hayata geçirmek suretiyle Milli Eğitim Bakanlığımız ile işbirliği halinde engel tanımayan yaklaşım içerisinde gençlerimize sahip çıktık. Kariyer Merkezi’mizi oluşturduk. Cumhurbaşkanlığımızın kıymetli temsilcisi olan başkanımıza teşekkür ediyorum, bu çalışmamızı onlarla birlikte yürüterek, Kayseri’yi bir Kariyer Merkezi haline getireceğimizi buradan ifade etmek istiyorum. Sevgili gençler her işi yapan olmayacaksınız, mutlaka yaptığınız işin en güzelini yapan olma yönünde gayret göstereceksiniz. Kitap fuarımızı yaptık, 800 bin civarında rekorlar kırmak suretiyle gençlerimize fırsat verdik, kitaplarla, yayınevleri ve yazarlarla buluşmalarını sağladık.  Gençlerimize sahip çıkma anlayışıyla ‘sporda da varız’ dedik, malzeme dağıtımı yaptık.

Kayseri’mize öncelikle Şehir Hastanemizi kazandıran, ardından bunu taçlandıran Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ederek, Sağlık Bilimleri Üniversitesi bünyesinde ikinci Tıp Fakültesi’ni kazandırdık, emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. 4 üniversitemiz ve 2 kütüphanemizde gençlerimize sabah çorba ikramı ile gönül belediyeciliği yapmaya özen gösterdik. Gençlerimize sahip çıktık, kurum ve kuruluşlarımızla, KYK’mızla ilk etapta yerleşemeyen üniversite öğrencilerine yurt, misafirhane ve otellerde konaklama imkânı sunduk. Gençlerimizi spora teşvik ettik, başta gençlerimiz olmak üzere Kültepe Temalı İstikbal Kayseri Yarı Maratonu gerçekleştirdik.  KAYMEK bünyesinde faaliyet gösteren Huzur Çınarı Aile Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi olarak YKS ve LGS’ye hazırlık seminerlerini ilçelerimizde gerçekleştirdik. Kardeş şehir Mostar’da, KAYMEK bünyesindeki çalışmalarımızı yaparak, kardeşlik duygularını pekiştirmeye özen gösterdik.  Okullarda düzenlenen ‘Kariyer Günleri’ etkinliklerinde öğrencilerle buluşmaya devam edip, hemhal olduk, onlara özgüven oluşturmaya çalıştık. Değişik Münazara Yarışması gerçekleştirdik. Üniversitelerin lisans, önlisans bölümlerinde örgün öğrenim gören öğrencilerin ikamet ettiği meskenlerin su bedelinin yarısını Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanmasına karar verdik. İkisini Sayın Cumhurbaşkanımızın elinden almak üzere 8 değişik alanlarda ödüller aldık.”

Üniversite öğrencilerine, ‘Gençler, ümitvar olun, gelecek sizlerindir’ diye seslenen Başkan Büyükkılıç, “Bizler sizlere layık olma yolunda, teknoloji çağında, Teknofest gençliğinin yetişmesi için ortam hazırlamanın kaygısını güdüyoruz. Gelecek sizlerin, gelecek bizlerin” diyerek sözlerini sonlandırdı. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofis Başkanı Doç. Dr. Salim Atay ise ‘muhteşem bir salon’ diye sözlerine başlayarak, fuar kapsamında üniversite öğrencilerinin kayıt olduğu ‘Yetenek Kapısı’ platformunda 7 bin 500 şirket, 600 üzerinde açık iş ilanı olduğunu, gençlere fırsat eşitliği ve genç istihdamı konusunda Türkiye’yi dünyanın en ön sıralarında taşıyan bu sistemde 2 bin 104 üniversiteden öğrencilerin de bulunduğunu anlattı. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ise “Birçok kurum burada. Siz kendi kariyerlerinizle farklılık ve farkındalık oluşturmak istiyorsanız tam da yerindeyiz” dedi.

Günün anısına Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofis Başkanı Doç. Dr. Salim Atay’a üniversitenin hazırladığı hediye takdimini Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç yaptı. İç Anadolu Bölgesel Kariyer Fuarı, Erciyes Üniversitesi’nin ev sahipliğinde iki gün sürecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir