Bakan Özer: Meslek liselerinden hedefimiz 1,5 milyar TL

0

Eklenme tarihi: 16/03/2022 – 13:28

Son güncellenme tarihi: 16/03/2022 – 13:28


Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, sektörün kümelenmiş olduğu yerlerde mesleki eğitimi kurguladıklarını belirterek, bu liseler aracılığıyla 1,5 milyar liralık gelir oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

ANKARA (İGFA) – Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bloomberg HT canlı yayınında eğitim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Türkiye’nin mesleki eğitim merkezi haritasını çıkardıklarını duyuran Bakan Özer, “Sektörün kümelenmiş olduğu yerlerde mesleki eğitimi kurguluyoruz. Meslek liselerinde 1,5 milyar TL’lik gelir oluşturmayı hedefliyoruz” dedi.

İhtiyaç duyulan tüm maddeleri meslek liselerinde üretebildiklerini söyleyen Özer, “Mesleki ve teknik eğitimde sektörle öğrencilerin işletmedeki becerilerini birlikte planlıyoruz. Öğrenciler, üretime yaptığı katkı kadar asgari ücreti kadar para alıyor; öğretmen de iki asgari ücret kadar ilave pay alabiliyor” diye konuştu.

Bakan Özer, Mayıs ayında mesleki eğitim merkezlerindeki öğrenci sayısı 500 bine çıkmış olacağını söyledi.

Mesleki ve teknik eğitimde 2018 yılında bizim üretim kapasitesinin 217 milyon olduğunu, 2021 yılında ise bu kapasiteyi 1 milyar 162 milyonla kapattıklarını anlatan Bakan Özer, “Mesleki ve teknik eğitimde 2022 yılı Ocak ve Şubat ayları döner sermaye geliri, 2021 yılının ilk iki ayına göre yüzde 200 arttı. Öğrencilere yaklaşık 52 milyon lira, öğretmenlere ise 112 milyonluk pay dağıttık. Bununla öğrenci bir yandan kaliteli bir eğitim alırken aynı zamanda cebine para giriyor, böylece emekle rasyonel bir ilişki kurabiliyor. Bu sene 1.5 milyarlık gelir hedefliyoruz” diye konuştu.

Ayrıca ihtiyaç duyduğumuz bütün malzemeleri meslek liselerimiz üretebiliyor. Meslek liseleri Kovid sürecinde maskeden dezenfektana yüz siperliğinden solunum cihazına, maske makinasına kadar her türlü malzemeyi üretebildi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir