Bakan Çavuşoğlu: Fildişi Sahili bir istikrar ülkesi

0

Eklenme tarihi: 15/03/2022 – 11:28

Son güncellenme tarihi: 15/03/2022 – 11:28


Türkiye için Fildişi sahilinin Afrika’da çok önemli bir ortak olduğunu aktaran Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afrika’nın kuzeyinde terör olmasına ve Fildişi Sahili’nin ara sıra etkilenmesine rağmen bir istikrar ülkesi olduğunu söyledi.

ANKARA (İGFA) – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fildişi Sahili Devlet, Dışişleri, Afrika Entegrasyonu ve Diyaspora Bakanı Kandia Camara ile Bakanlıkta ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu, mevkidaşı Camara’yı Antalya Diplomasi Forumu’nda (ADF) misafir ettiğini, Ankara’da da ikili görüşmeyi gerçekleştirdiğini kaydetti. Mevkidaşıyla eğitim konusunu özellikle ele aldıklarını dile getiren Bakan Çavuşoğlu, Maarif Vakfı’nın yeni eğitim binalarına taşınması ve Fildişi Sahili yetkililerin verebileceği destekleri konuştuklarını söyledi.

Fildişi Sahili’nin, Türkiye için Afrika’da çok önemli bir ortak olduğunu aktaran Bakan Çavuşoğlu, Afrika’nın kuzeyinde terör olmasına ve Fildişi Sahili’nin ara sıra etkilenmesine rağmen bir istikrar ülkesi olduğunu belirterek, “Afrika’nın ilk 10 ekonomisinden bir tanesi ve Sahra Altı Bölgesi’nde de aynı şekilde bizim en önemli ortaklarımızdan bir tanesi. Bugün, sayın bakanla ekonomi, ticaret, yatırımların arttırılması sağlık alanında iş birliği ki, Fildişi Sahili Sağlık Bakanı da kısa bir süre önce ülkemizdeydi, sağlık bakanımızla beraber iş birliğini geliştirme konusunda faydalı görüşmeler gerçekleştirdi” dedi.

15 BİNE YAKIN VATANDAŞIMIZ UKRAYNA’DAN TAHLİYE EDİLDİ

Öte yandan Bakan Çavuşoğlu bugüne kadar Ukrayna’dan 14 bin 800’den fazla vatandaşımızı tahliye edlidiğini açıkladı. “Mariupol’da da 100’den fazla vatandaşımız olduğunu görüyoruz” diyen Çavuşoğlu, “Orası ile iletişimimiz çok sağlıklı değil fakat malumunuz Kanuni Sultan Süleyman Camii dernek başkanı kendisi de aslında Mariupol’da değil şu anda dışarıdan oradaki kontakları üzerinden uydu telefonunundan bize bilgileri aktardı. Bu vatandaşlarımızın Mariupol’dan tahliyesi tahliyesi konusunda 10 Mart’ta Antalya’daki görüşmede de gündeme getirmiştik. Her iki taraftan da yardımını istedik. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Diğer taraftan bu insanların sahadaki defakto durum çerçevesinde oradan sağ sağlim kurtarılması için her iki tarafla da görüşmelerimizi sürdürüyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir