Bakan Akar NATO’dan gündemi değerlendirdi

0

Eklenme tarihi: 17/03/2022 – 13:48

Son güncellenme tarihi: 17/03/2022 – 13:48


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Karargâhında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ANKARA (İGFA) – Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Savunma Bakanları Olağanüstü Toplantısı sonrasında gazetecilerle bir araya geldi, soruları yanıtladı ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin, Ukrayna’daki gelişmelere yönelik faaliyetlerini son derece tutarlı ve prensiplere bağlı şekilde sürdürdüğünü söyleyen Bakan Akar, Türkiye’nin hem Rusya hem de Ukrayna ile iyi ilişkileri olduğunu hatırlattı.

Ukrayna’da yaşananların bölgenin güvenliği konusunda köklü değişikliğe neden olduğunu dile getiren Bakan Akar, “NATO olarak caydırıcılığın ve savunmanın muhafazası, elimizdeki imkân ve kabiliyetlerin sürdürülebilmesi için kısa, orta ve uzun vadede neler yapmamız gerektiğini çok iyi düşünmemiz lazım. Bunların cevabı hem ikili hem de genel görüşmelerde bütün ülkeler ve NATO tarafından aranıyor” dedi.

MONTRÖ STATÜSÜNÜN BOZULMASININ KİMSEYE YARARI YOK

Türkiye’nin, Ukrayna’nın bağımsızlığını, toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklediğini ifade eden Bakan Akar, acilen ateşkes ilan edilmesi gerektiğini belirtti. Ukrayna’da sivil halkın yaşadığı sıkıntılara çare bulunması gerektiğine değinen Bakan Akar, “Orada yaşlılar, kadınlar, çoluk çocuk, masum insanlar var. Bu manada elimizden gelen neyse yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Fırsat buldukça elimizden gelenin en iyisini sürdürmeye çalışacağız” dedi.

Bölgede barış ve istikrarın tekrar tesisi için yapılan en önemli çalışmalardan birinin Montrö Sözleşmesi’ne uyum olduğuna dikkati çeken Bakan Akar, “Bu konuda tüm taraflarla konuşmak, görüşmek suretiyle bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gayet ciddi, samimi, açık ve şeffaf şekilde Montrö Sözleşmesi’nin uygulanmasını istiyoruz. Bu çerçevede de barışın, istikrarın, huzurun devamına gayret gösteriyoruz. Bu konuda şu ana kadar tüm taraflar buna uydular. Her zaman söylüyoruz Montrö, bütün taraflar için faydalı. Montrö statüsünün bozulmasının kimseye yararı yok. Bu anlaşmanın ilgili taraflarca takibinin, buna uyum sağlanmasının barışa, istikrara giden yolda önemli bir adım olduğunu, önemli destek sağlayacağını tekrar tekrar dile getirdik, dile getirmeyi sürdürüyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin PKK/YPG, DEAŞ ve FETÖ’nün yanı sıra birçok terör örgütü ile mücadele ettiğini belirten Bakan Akar, bu konuda iş birliği içinde olunması gerektiğini, alınması gereken tedbirlerin bulunduğunu, NATO üyesi müttefiklerden de bunu beklediklerini dile getirdi.

UKRAYNA’DAKİ İKİ “KOCA YUSUF”

Ukrayna’da kalan iki A400M uçağının durumuna ilişkin soru üzerine Bakan Akar, “İnsani yardım konusunda gönderdiğimiz iki nakliye uçağımız 23 Şubat’ta Ukrayna’ya indi. İnsani yardım malzemelerini Ukraynalı muhataplarına teslim ettiler. Tam dönecekler kuleler, hava sahası kapandı. Biz bu konuda hem Rusya hem Ukrayna ile konuşuyoruz. İki ülke de konuya ilgi gösteriyor. Herhangi bir zarar, ziyan gelmeden uçakların oradan çıkmasına çalışıyorlar. Temaslarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki günlerde oradan olumlu bir sonuç bekliyoruz” dedi.

Rus limanlarında bekletilen aralarında yağ yüklülerin de bulunduğu gemilere ilişkin soru üzerine Bakan Akar, “Rus yetkililerle konuştuk, o gemiler çıktı ve Türkiye’ye intikal etti. Oradaki diğer gemilerle ilgili görüşmelerimiz devam ediyor” yanıtını verdi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir