İzmir Efeler’de yüzde 100 kadın emeği

0

Eklenme tarihi: 17/03/2022 – 6:40

Son güncellenme tarihi: 17/03/2022 – 6:40


Ege Bölgesi’nde bir ilki gerçekleştiren Efeler Belediyesi, sadece kadın emekçilerin çalışacağı ve belediyeye ait tarım arazilerinde hasadı yapılan ürünlerin işleneceği tarımsal üretim fabrikasını hizmete açtı.

İZMİR (İGFA) – Yüzde 100 kadın emeğiyle Tepecik Mahallesi’nde 1200 metrekare kapalı alan üzerine kurulan çok amaçlı gıda üretim fabrikasının açılışına Efeler halkı da yoğun ilgi gösterdi.

Emekçi kadınların, Efeler’in yöresel ürünlerini kendi elleriyle işleyerek ekonomiye katkı sağlamasını hedefleyen Efeler Belediyesi’nin kadın dostu belediye başkanı Mehmet Fatih Atay, açılışta kadınlara seslendi. “Sizler bizim idolümüzsünüz” diyen Başkan Atay, “Çünkü bir kadın olarak nelerin başarılabileceğini bu topluma gösteriyorsunuz. Ben seçimden önce verdiğim sözleri bir bir yerine getirmek için çaba sarf ediyorum. Ben ayrımcılık yapan bir belediye başkanıyım. İki kesime ayrımcılık yapıyorum: Birincisi gençler ve çocuklar, ikincisi ise kadınlar. Bir erkek olarak kadınlara ayrımcılık yapmaya devam edeceğim” diye konuştu.

Üretim tesisinde 200 civarı istihdamın olacağını belirten Başkan Atay, “Kadınlar üretecek, bu fabrikada işleyeceğiz ve para da kazanacağız” dedi.  

Efeler Belediyesi’nin çok amaçlı gıda üretim fabrikasında, belediyeye ait tarım arazilerinde hasadı yapılan ürünler kadın çalışanların emeğiyle ve özel makinelerde ileri işlemden geçerek işlenecek.

Fabrikada üretilecek enginar ve şevketibostan konserveleri, domates ve biber salçaları, çeşitli yemek sosları ve reçeller sofraları dolduracak. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir