Özbekistan ile ticaret hacmi daha da gelişecek

Eklenme tarihi: 29/03/2022 – 22:07

Son güncellenme tarihi: 29/03/2022 – 22:07


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile ortak açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan ile ticaret hacmini 10 milyar dolar seviyesine çıkaracaklarını söyledi.

ANKARA (İGFA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile düzenlediği basın toplantısında konuştu.

Kök Saray’daki resmi tören sonrasında taraflar ortak açıklama için kameralar karşısına geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Özbekistan olarak diplomatik ilişkilerinin 30. yılında olduğuna dikkati çekerek, Türkiye’nin Özbekistan’da ilk büyükelçilik ve başkonsolosluk açan ülke olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile Kök Saray’da anlaşmaların imza töreni sonrası ortak basın toplantısında konuştu ve “Ticaret hacmimiz geçtiğimiz sene yüzde 72’ye yakın bir artışla 3.6 milyar doları aştı. En kısa sürede ki bir yıl hedef koyduk, ‘5 milyar dolar hedefini yakalayacağız’ diyoruz. Ardından bununla kalmayacak, bilahare atacağımız ortak adımlarla çıtayı 10 milyar dolar seviyesine çıkaracağız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4 yıl aradan sonra tekrar ata yurtlarını ziyaret etmenin bahtiyarlığını yaşadıklarını dile getirerek, Mirziyoyev’e samimi misafirperverliği ve ev sahipliği için teşekkür etti.

Türk şirketlerinin Özbekistan’daki yatırımlarının 1,5 milyar dolara ulaştığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, müteahhitlik firmalarının da Özbekistan’da bugüne kadar 5 milyar dolar değerinde 241 projeye başarıyla imza attığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk şirketlerinin, Özbekistan’ın 2022-2026 kalkınma stratejilerine ulaşmasına katkı sağlamaya hazır olduğunu dile getirerek, “Yatırımcılarımıza duyduğu güvenden dolayı Sayın Cumhurbaşkanı’na bir kez daha şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yürüttüğü projelerin tutarı 50 milyon dolara yaklaşan TİKA aracılığıyla Özbekistan’da kalkınma desteklerini sürdürmekte kararlı olduklarını ifade etti.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile imzaladıkları ortak bildirinin gelecek dönemde bir yol haritası teşkil edeceğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün ayrıca Türk Devletleri Teşkilatımız başta olmak üzere, uluslararası platformlarda dayanışmamızı, bölgesel meselelerde yakın temasımızı sürdürmemiz noktasında irademizi teyit ettik. Bizim ortak yanlarımız çok, özellikle beslendiğimiz kaynaklar aynı.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şahsına ve beraberindeki heyete gösterilen sıcak misafirperverliğe teşekkür ederek, “Sayın Mirziyoyev nezdinde Özbekistan halkına ve makamlarına teşekkür ediyorum. Toplantımızın hayırlara vesile olması temenni ediyorum. Şimdiden ramazan ayının tüm İslam âlemi için hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir