At sırtında gezici kütüphane

Eklenme tarihi: 31/03/2022 – 10:48

Son güncellenme tarihi: 31/03/2022 – 10:48


Yerleşik kütüphane hizmetinden yararlanamayan halka atlı kütüphane hizmeti götürüldüğü yıllar
Kütüphane Haftasında Niğde’de yeniden canlandırıldı.

Murat Karakaya (NİĞDE İGFA)- 1960’lı yıllarda dönemin Niğde İl Halk Kütüphanesi Müdürü olan Aldulkadir Köylü, insanların okumaktan geri kalmamaları için at sırtındaki kütüphane hizmetini Niğde’de başlatmış ve bu uygulama 1975’e kadar devam etmiş. Bu uygulama ile yaklaşık 10 at arabası ve bu araçlarla birlikte görevlendirilen memurlar kilometrelerce yol kat ederek Niğde’ye bağlı köy ve kasabalarda yaşayanların kitaba erişimini sağlamış. At sırtındaki kütüphaneciler hiçbir olumsuz hava koşuluna aldırmadan haftada bir yola düşüyor ve görevli oldukları bölgelerde bulunan köy halkına kitap ulaştırıyorlarmış.

28 Mart -3 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kütüphane Haftasında geçmişteki bu uygulamayı yeniden canlandıran Niğde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü etkinlik sonrasında Kent Müzesinde sergilenecek at aracını Niğde caddelerinde gezdirdi.

58 Kütüphaneler haftasının çeşitli etkinliklerle kutlandığını söyleyen İl Kültür ve Turizm Müdürü Alper Lütfi Göncü yaptığı açıklamada gerçekleştirikleri nostalji ile geçmişte insanların zorluklarla kitaba erişebildiklerini göstermek istediklerini belirtti.

Göncü; “58. Kütüphane Haftası hepimize kutlu olsun. Bu hafta boyunca çeşitli etkinliklerimiz oluyor bu da onlardan bir tanesi. İlimizde bu projenin yansıması 1961 yılında zamanın kütüphane müdürü Abdulkadir Köylü’nün teşvik ve gayretleriyle gerçekleşti ve Abdulkadir Köylü zamanında 10 civarında gezici kütüphane aracı yaptırdı ve köylere bunları memurlarla birlikte bunları gönderdi. Anadolu aydınlanması ile o yıllarda köylerde, tarlalarda, mezralarda insanlar kitaplara ulaştılar, okuma bilinci aşılanmış oldu ve bir nesil aydınlık içinde oldu. Daha sonra bu gezici kütüphane 70’li yılların ortalarında minübüslü kütüphaneye evrildi. Bunu biz belediyemizle ortak bir proje ile yaptırdık daha sonra gezici kütüphane aracımız Kent Müzesinde sergilenecek. O dönem köylere gidiyorlar 1 hafta mühlet veriyorlar 1 hafta zarfında insanlar ortalama bir kitabı okuyorlar ve kütüphanecinin gelişini dört gözle bekliyorlar. Günün birinde kütüphanecinin atı doğum yapıyor ve bir hafta gidemiyor onun ardından bi amca Cumhurbaşkanına mektup yazıyor kütüphaneci gelmedi diye bu böyle bir okuma aşkı. Bugünde öğrenci arkadaşlarımıza bu okuma bilinciyle birlikte hayvan sevgisini ve zamanında insanların ne zorluklarla kitaplaa ulaştıklarını göstermek istedik” dedi.

Kütüphaneler Haftası etkinliği Niğde Öğretmenevi bahçesinde öğrencilere atlı gezici kütüphane ile getirilen kitapların dağıtılması ile son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir