İstanbul’da liseli gençlerden ‘sessiz mavi çığlık’

0

Eklenme tarihi: 15/03/2022 – 6:47

Son güncellenme tarihi: 15/03/2022 – 6:47


İstanbul’da Bilfen Üsküdar Fen Lisesi öğrencileri, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’nın da desteğiyle düzenlenen “Young Reporters of the Environment (YRE)” yarışmasına “Sessiz Mavi Çığlık” projesiyle katıldı.

İSTANBUL (İGFA) – Liseli öğrenciler bu yıl da Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’nın da desteğiyle düzenlenen “Young Reporters of the Environment (YRE)” makale ve kamu spotu videosu’’ dallarında yarışmaya katıldı.  

Türkiye’den 11- 25 yaş arası öğrencilerin katıldığı yarışmada öğrenciler, belirledikleri konu üzerinden ortak çalışmalar yaparak çevreye olan duyarlılıklarını ortaya koydu.

Bilfen Üsküdar Fen Lisesi öğrencileri, yarışmaya “Sessiz Mavi Çığlık” adlı projesiyle katıldı. Plastik atıkların deniz kirliliğine etkisine dikkat çekmek için “Çevrenin Genç Sözcüleri’’ projenin ilk ayağında hem konunun detaylarını öğrenmek hem de arkadaşlarını bu konuda bilinçlendirmek için TURMEPA ile ortak bir çalışma yaptılar.

TURMEPA eğitmenleri tarafından ‘Mavi Dedektif’ eğitimlerini alan öğrenciler bu eğitimlerde denizleri kirleten atıklar ve iklim değişikliği hakkında bilgilenirken öğrenciler ayrıca proje hazırlama ve sunma tekniklerini de öğrendiler. Bu eğitimlerde aldıkları bilgileri akran eğitimi ile okullarındaki arkadaşlarına anlatan öğrenciler daha sonra sosyal medyada bu projeyle ilgili paylaşımda bulundular. 

Öğrenciler projenin son ayağında yaptıkları bütün faaliyetlere sessiz bir farkındalık oluşturarak sosyal girişimci ve Anlatan Eller’ in kurucusu Pelin Baykan’ın yardımlarıyla “Sessiz MAvi Çığlık” adında işaret diliyle özel bir video hazırladılar. Hazırlanan video sosyal medyada birçok takipçiye ulaştı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir