İstanbul’da füniküler treni raylarla buluştu

Eklenme tarihi: 31/03/2022 – 12:48

Son güncellenme tarihi: 31/03/2022 – 12:48


İstanbul’un öz kaynaklarıyla hizmet verecek olan Rumelihisarüstü-Aşiyan Füniküler hattındaki tren, 6 saatlik bir çalışma sonucunda Rumelihisarüstü İstasyonu’na indirildi.

İSTANBUL (İGFA) – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘Mayna’ diyerek, Rumelihisarüstü – Aşiyan Füniküler Hattı’nda hizmet verecek treni raylarla buluşturdu.

2017 yılında yapımına başlanan, bütçe yetersizliği nedeniyle 2018’de durdurulan hattaki çalışmaları, tamamen öz kaynak kullanarak yeniden başlattıklarını hatırlatan Başkan İmamoğlu, “Büyük bir emekle, geçmiş dönemden sırtımıza binen ağır yükü kaldırıp, kendi finansmanımızla, titiz, teknik çalışmayla arkadaşlarım bu füniküler hattını sonuna getirdi” dedi.

İmamoğlu, Boğaz ve M6 Metro hattıyla entegre olacak hattın Mayıs sonu, Haziran ayı başı gibi hizmete alınacağı müjdesini verdi.

Hattın yapımının “can sıkıcı bir macerası” olduğunu dile getiren Başkan İmamoğlu, “Biz, bu hattı devraldığımızda, ne yazık ki yüzde 23 civarında bir tamamlama oranına sahipti. Ama acı bir şekilde, finansal olarak da yüzde 50’ye yakın bir ödemesi yapılmıştı. Yanlış, kötü bir ihale ve sözleşme sonrasında bu gerçekleşti. Tabii bu süreci devraldığımız andan itibaren, ayrı bir özen gösterdik. Bu arada firmanın konkardoto ilan etmiş olması da buranın ayrı bir talihsizliğiydi. Bu anlamda uzun süre durmak zorunda kalan bir şantiyeye dönüştü” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir