Amerika’ya gıda ihracat yüzde 65 arttı

0

Eklenme tarihi: 16/03/2022 – 7:09

Son güncellenme tarihi: 16/03/2022 – 7:09


ABD’ye gıda ihracatında yüzde 65’lik artışın olduğuna dikkati çeken Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, doğal ve organik ürünler pazarındaki trendlerin yakın takiplerinde olduğunu kaydetti.

İZMİR (İGFA) – Doğal ve Organik Ürünler Sektöründeki En Büyük Ticaret Fuarı Expo West 8-12 Mart 2022 tarihlerinde ABD’de düzenlendi.

274 milyar dolar büyüklüğündeki doğal ve organik ürünler pazarının en büyük ticaret fuarı Natural Products Expo West, Anaheim, CA’daki Anaheim Kongre Merkezi’nde misafirlerini güvenli ve başarılı bir şekilde ağırladı. 41’incisini kutlayan etkinlik, doğal ve organik gıda, içecek, güzellik ve ev ürünleri; gıda takviyeleri gibi sektörlerde en son yenilikleri deneyimlemek isteyen 2.700’den fazla katılımcı ve 57.000’den ziyaretçiyi bir araya getirdi.

Geleceğin sağlıklı yaşam trendlerini temsil eden prestijli NEXTY Ödülleri’nin verildiği Fuarda, dört gün süresince pek çok etkinliğe ve doğal ve organik ürünler endüstrisinde olumlu değişime yol açacak ürün inovasyonlarını inceleyen çeşitli eğitici oturumlara da yer verildi.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’ni temsilen Fuarda inceleme ve ziyaretlerde bulunan Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, doğal ürün trendlerine ilişkin yapılan analizler, trendlerin bugünün sorunlarından kurtulmaktan ziyade gelecek için çözümler üretmeye doğru kaydığını ortaya koyduğunu söyledi.

Tüketici davranışlarının değiştiği günümüzde, doğal ürünler endüstrisi için tüketicilerin ne yöne doğru gittiğini tahmin etmek büyük önem taşıdığını belirten Celep, “Bu açıdan Türkiye olarak geleceğin trendlerini takip etmek ve tüketici davranışlarını doğru analiz ederek stratejiler geliştirmek gerekiyor. Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarma hedefi ihracatçıları ABD pazarı konusunda daha da yüreklendiriyor” tespitinde bulundu ve 2022 yılının Ocak-Şubat döneminde Türkiye’den ABD’ye yapılan gıda ihracatının yüzde 65’lik artışla 147 milyon dolardan 242 milyon dolara çıktı” diye konuştu.

Pandeminin tüm dünyanın gündeminden düşmekte olduğuna işaret eden Başkan Celep, Amerika’da pandeminin gündemden düştüğüne şahit olduğunu, dünyanın bundan sonraki öncelikli gündeminin enflasyonla mücadele olacağına temas etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir