AKM’de İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’u konuştular

0

Eklenme tarihi: 15/03/2022 – 12:37

Son güncellenme tarihi: 15/03/2022 – 12:37


Sakarya Büyükşehir Belediyesi kültür etkinlikleri kapsamında AKM’de gerçekleştirilen ‘Çekiç ile Örs Arasında Mehmet Akif’ isimli panelde İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy konuşuldu.

SAKARYA (İGFA)– Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mart Kültür Etkinlikleri ‘Çekiç İle Örs Arasında Mehmet Akif’ adlı panel ile devam etti. Türkiye’nin tanıdığı değerlerden biri olan yazar Prof. Dr. İsmail Güleç ve Prof. Dr. Ahmed Güner Sayar panele konuşmacı olarak katıldı. Yazarlar, İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’u anlattı. Programda İstiklal Marşı, tarihte Türk edebiyatı ve Cumhuriyet’in mimarları konuşuldu. Programa katılan Büyükşehir’in bürokratları, konuşmacılara teşekkür ederek hediye takdiminde bulundu.

Prof. Dr. Ahmed Sayar, Mehmet Akif’in İslamiyet’in hâkim olması ve Türk medeniyetinin gelecek nesillere aktarılması için mücadele ettiğini belirterek, “Mehmet Akif halkın dertleriyle dertlenen biriydi. Halkın dertlerini yazılarında da işliyor. Akif ittihatçı olduğu dönemde ittihat yeminini ona kabul ettirmek için yemini değiştiriyorlar. Bulunduğu dönemde Akif İslamiyet’in kötüye gittiğini ve küçüldüğünü görüyor. Sonrasında Kur’an tefsirine başlıyor ve açıklamalarda bulunuyor. Aynı zamanda Mehmet Akif dönemin istihbarat başkanı Kuşçubaşı Eşref ile de birlikte çalışıyor. O dönemlerde hükümetin çöktüğünü ve toprak kayıplarını üzülerek görüyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir