“Turizm Gazeteciliği ve Yazarlığı Eğitimi” Gaziantep’te başladı

Eklenme tarihi: 30/03/2022 – 14:38

Son güncellenme tarihi: 30/03/2022 – 14:38


Gaziantep Basın İlan Kurumu (BİK) Şube Müdürü Haşim Poyraz Başkanlığında ve İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) işbirliğiyle hazırlanan ve üç gün sürecek olan “Turizm Gazeteciliği ve Yazarlığı Eğitimi” programı Gaziantep’te başladı.

KİLİS (İGFA)– Gaziantep Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi Mütercim Asım Salonu’nda düzenlenen “Turizm Gazeteciliği ve Yazarlığı Eğitimi” programı Kilis ve Gaziantep ilinde görev yapan yerel basın mensuplarının katılımı ile başlarken Vizyon Havadis Gazetesi ortaklarından Osman Zahteroğlu, Muhabirleri Mehmet Ali Zateroğulları ve Şükrü Uncuoğlu katılım sağladı.

Turizm Gazeteciliği ve Yazarlığı Eğitimi programının ilk gününde BİK İletişim Danışmanı Cihat Zafer Demirel, turizm gazeteciliği ve bölge turizmi hakkında istatistiki bilgileri katılımcılar ile paylaştı. Demirel bu tür etkinliklerde asıl amacın farkındalık oluşturma çabası olduğunu ve Gaziantep ile Kilis’in Türk turizmine başta gastronomi olmak üzere önemli katkılar sunduğunu ifade etti.

İletişim Danışmanı Demirel, yerel medyanın oluşturdukları içeriklerle bölge turizmine daha fazla nasıl katkı sunulabileceğini ve bu etkinin nasıl artırabileceğine dair iyi örnekleri ve önemli istatistikleri katılımcılara aktardı.

Cihat Zafer Demirel, “Gaziantep’te İKA ve BİK büyük bir sinerji oluşturuyor. Nasıl daha iyi turizm haberleri yapılabilir? Nasıl daha iyi turizm yazıları yazılabilir? Gaziantep ve Kilis turizmine daha fazla nasıl katkı sağlanabilir? Hep beraber bu konulara kafa yoruyoruz” dedi.

Turizm Gazeteciliğinde yerel medyanın önemine değinen Demirel “Yerel medya turizm için önemli bir yere sahip, her bölgemizin ayrı bir güzelliği var, Gaziantep ve Kilis tarihiyle, kültürel değerleriyle ve mutfağıyla öne çıkıyor, günümüz dijital medyasında bölgeye dair birçok haberin yer aldığını görüyoruz. Gaziantep ile Kilis internette arama hacmi yüksek şehirler, eğer okurlara haber diliyle ve zengin görseller ile etkili bir içerik sağlayabilirsek sadece bölgenin değil ülkenin de turizmine önemli bir katkı sağlamış oluruz.” dedi.

TURİZM GAZETECİLİĞİ VE YAZARLIĞI EĞİTİMİ TÜRKİYE’DE İLK DEFA YAPILDI

Turizm Gazeteciliği ve Yazarlığı Eğitimin ilk defa gerçekleştirildiğine vurgu yapan Demirel, eğitim
programıyla ilgili olumlu tepkiler aldıklarını ve bugün de burada yoğun bir katılımın olduğunu, eğitimi
Türkiye geneline de yaymayı amaçladıklarını ifade etti.

Programın 2 gününde yine BİK İletişim Danışmanı Cihat Zafer Demirel, katılımcılar ile bir araya gelerek basın mensuplarına “Turizm Gazeteciliği ve Yazarlığı Eğitimi” programında bilgiler aktardı. “Yediğin İçtiğin Senin Olsun Gezip Gördüklerini Anlat” başlığı adı altında gazete sütunlarında haftalık da olsa Gastronomi ve Turizm ile ilgili haberlerin yer verilmesinin öneminden ve gazetelerin web sitesinde bu haberlerin farklı dillerde okuyuculara ulaştırılmasında fayda olduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir