ABD’de aile ateşelikleri kurulacak

0

Eklenme tarihi: 14/03/2022 – 10:08

Son güncellenme tarihi: 14/03/2022 – 10:08


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Türkiye’nin terörle mücadelesinin devam ettiğine vurgu yaparak, ABD’de de aile ataşelikleri kurmayı planladıklarını söyledi.

ANKARA (İGFA) – Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Türkiye’’nin terörle mücadelesinin devam ettiğini dikkati çekti.

BM Kadının Statüsü Komisyonunun 66’ncı Oturumuna katılmak üzere geldiği New York’’taki Türkevi’nde Türk vatandaşlarıyla bir araya gelen Bakan Yanık, burada yaptığı konuşmada Türkiye’’de il ziyaretleri yaptığında muhakkak vatandaşlarla buluştuğunu söyledi. 

“Özellikle ABD’nin FETÖ, PKK ve türevleri konusundaki tutumu çok tatsız” diyen Bakan Yanık, “O yüzden sizden bir ricada bulunacağım. Bu konuda gerçekten ABD’de, özellikle sosyal anlamda olabildiği kadar Türkiye’nin terörle mücadelede nerede durduğu konusunda sivil katkıya çok ihtiyacımız var. Bu anlamda sizlerin çabalarına her türlü desteği hükümet olarak vermeye hazırız. Türkiye’ye bu mücadelesini, içeride ve dışarıda gerçekten ısrarlı devam ettirmemiz gerekiyor”” dedi.

ABD’de Türk varlığının aslında yeni olmadığını ifade eden Bakan Yanık, “1900’’lerden başlayıp devam eden süreçte belki ABD için baktığınızda en eski göçmen gruplarından birisi Türkler olabileceğini söyledi. 

Türkevi binasının, Türkiye’nin gücünü gösterdiğini belirten Bakan Derya Yanık, ““Şu çatının altında bulunan insanların her birinin kaygısı Türkiye’’nin daha iyi, daha güçlü olmasıdır. Türk vatandaşlarının gittikleri her yerde daha saygın, daha kabul gören ve daha etkin olmasıdır. Birimiz siyasette, birimiz iş hayatında, bir başkası akademik hayatın içinde, sanatta, kültürde. Hangi pozisyonda olursak olalım, hepimizin temel hareket noktası, temel çabası şu göğsümüzde taşıdığımız bayrağı daha etkili, daha saygın kılmak”” diye konuştu.

Bakan Yanık, uluslararası alanda maalesef Türkiye’nin terör yapılanmalarıyla karşı karşıya bırakıldığının altını çizdi. Bakan Yanık, özellikle uluslararası anlamda etkili sayılan ABD gibi Batı’nın belli birtakım başkentlerinde yaşayan vatandaşların kendi yaşadıkları toplumlarda entegre olmalarına dikkat çekti.

ATEŞELİKLER KURULACAK

Bakan Derya Yanık, özellikle yurt dışındaki vatandaşların hem sosyal ihtiyaçları hem kültürel ihtiyaçları hem de yaşadıkları ülkedeki ilişkilerini doğru kurmaları bakımdan bakanlık olarak önümüzdeki süreçte Türk topluluklarının yoğun yaşadığı Avrupa’dan başlayarak Amerika’da da aile ataşelikleri kurmayı planladıklarını söyledi. Yanık, ““Biliyorsunuz velayet konusu problemi var. Vatandaşlarımıza aile hukukundan kaynaklı hukuksal problemlerinde destek olmak için Düsseldorf’ta aile ataşelikleri kurduk. Almanya’dan devam ederek Türk toplumunun yoğun olduğu yerlerde inşallah kurmaya devam edeceğiz”” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir