İBB’den müzik dolu konserler

0

Eklenme tarihi: 14/03/2022 – 11:57

Son güncellenme tarihi: 14/03/2022 – 11:57


İBB’nin ücretsiz mart ayı konserleri, şehri sanatla buluşturmaya devam edecek. İstanbul’un kültür sanat ve yaşam alanı Müze Gazhane, ay boyunca birbirinden sevilen isimleri İstanbulluların karşısına çıkaracak. İBB Orkestralar Müdürlüğü, Kartal’dan Başakşehir’e kadar İstanbul’un birçok ilçesinde konserler düzenleyecek.

İSTANBUL (İGFA)- İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), mart ayın için şehrin farklı noktalarında ve Müze Gazhane’de ücretsiz konser programları hazırladı. İlgiyle beklenen etkinliklerin adresi Müze Gazhane, farklı tarz ve temadaki konserlerine hız kesmeden devam edecek. İBB Kültür Daire Başkanlığı’na bağlı Orkestralar Müdürlüğü, altı ayrı müzik türünden oluşan topluluğuyla, İstanbulluları ağırlayacak. Tangodan halk müziğine geniş yelpazede birçok eser,   şehrin farklı noktalarında İstanbullularla buluşacak. 

SANATIN KALBİ: MÜZE GAZHANE 

Tarihin dokusunun mum ışığıyla aydınlandığı Hava Kararınca konser serisi, her Çarşamba Müze Gazhane ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatacak.  Saat 20.00’de başlayacak konserlerde, 16 Mart’ta Esra Kayıkçı Trio, 23 Mart’ta Pentagram Akustik, 30 Mart’ta Dilek Türkan sahne alacak.

Yerin Altında konserleri, her Perşembe Müze Gazhane otoparkının -2. Katında, müziğin sevilen isimlerine ev sahipliği yapıyor. 17 Mart Perşembe günü saat 20.00’de iki sanatçı sevenleriyle buluşacak. Türk rap dünyasının en yeni ve başarılı isimlerinden Janset, rap formunu farklı müzikal altyapılarla süsleyen Kamufle sahne alacak.

Tarihin dokusunun müzikle birleştiği Müzede Akustik programında, her cuma birbirinden farklı sanatçılar etnik ve klasik tarzdaki müzik ve enstrümanlarıyla Müze Gazhane sahnesine konuk oluyor. 18 Mart’ta “Özgür Yılmaz” Enstrüman: Gitar ve 25 Mart’ta “6 4 2 Hane” Enstrüman: İnterdisipliner Performans (Resim & prodüksiyon) dinleyicileriyle buluşacak. Konserler, saat 20.00’de başlayacak.

SEÇKİN PROGRAMLAR AY BOYUNCA SAHNEDE 

Tutku, öfke, aşk duyguları dile özdeşleşen tango, İBB Oda Müziği Topluluğu yerli ve yabancı bestecilerden oluşan tango müzikleri repertuvarıyla seyircinin karşısına çıkacak. Hem müzikal hem görsel anlamda şölen yaratan İBB Bandosu, “Wind Band” temasıyla hazırladığı performanslarını sanatseverlerin beğenisine sunacak.

“MASAL TADINDA ZEKİ MÜREN”

Takvimin ilgi çekici temalarından biri İBB Türk Sanat Müziği Topluluğu’nun  “Masal Tadında Zeki Müren” konseri.  Türkiye’nin “Sanat Güneşi” olarak bilinen Zeki Müren, kendisiyle özdeşleşmiş şarkılarla anılacak.  Konserde ayrıca Zeki Müren’in yeğeni Özlem Güven dayısıyla olan anılarını masalsı bir üslupla anlatacak. 

AŞIK VEYSEL ANILACAK

Bir diğer dikkat çekici etkinlik ise İBB Türk Halk Müziği Topluluğu’nun ‘Aşık Veysel Türküleri’ konseri. Nitelikli icraları ve seçkin repertuvarı ile büyük beğeni toplayan topluluk, Anadolu topraklarının yetiştirdiği büyük ozan Aşık Veysel’i ölümünün 49. yılında, hafızalara kazınan türküleriyle anacak.

ABBA EFSANESİ DEVAM EDİYOR

İstanbul’un 32 yıllık orkestrası olan İBB Kent Orkestrası, ABBA Özel Programı ile sahnede. Orkestra, bir döneme damgasını vuran popüler grup ABBA’nın dilden dile dolaşan şarkılarını seslendirecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir