6 Partinin Genel Başkanları İmza Attı!

0

Eklenme tarihi: 28/02/2022 – 12:43

Son güncellenme tarihi: 28/02/2022 – 12:43


6 Partinin Genel Başkanları İmza Attı!

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi genel başkanlarının katılımıyla “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” töreni düzenlendi. 6 lider kürsüde metni imzaladı.

6 Partinin Genel Başkan Yardımcıları kürsüde yaptıkları açıklamaların ardından, parti başkanları sahnede imzalarını attı.

Sistemin detayları henüz tam olarak paylaşılmasada genel kanı; meclis yetkisinin arttırılması ve tarafsız bir cumhurbaşkanı hedeflerini içermekte. Ortak metin 5 ana başlık halinde oluşturuldu: Giriş, Yasama, Yürütme, Yargı, Demokratik Sistemin Temel Esasları. Metnin içeriğinde, 6 partinin fikir birliğine vardığı ilkeler yer aldı. Eski parlamenter sistemden farklı olarak hükümet kurmanın kolay, düşürmenin ise zor olması amaçlandı. Bunun için, hükümet düşüren meclis üyelerine, yeni hükümeti de belirleme zorunluluğu getirildi. Cumhurbaşkanlığı sisteminden farklı olarak, hükümet meclis tarafından kurulması, Cumhurbaşkanının partisinden istifa etmesi ilkeleri eklendi. Bunlar dışında yargı sisteminde, basın özgürlüğünde ve kamu atamalarında değişiklikler öngören ilkeler yer aldı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir