100 günde 1000 Bursa İnegöllü genç Çanakkale’yi gezecek

0

Eklenme tarihi: 17/03/2022 – 12:41

Son güncellenme tarihi: 17/03/2022 – 12:41


İnegöl Belediyesi, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü kapsamında 10 gün sürecek bir gezi programı düzenledi. 18-25 yaş arası 1000 genç Çanakkale’ye götürülecek. Kahvaltı ve öğle yemeği ikramlarını belediyenin üstleneceği organizasyon için kayıtlar 21 Mart Pazartesi gününe kadar belediye binasında alınacak. İlk kafile ise 20 Mart Pazar gecesi yola çıkacak.

BURSA (İGFA)- İnegöl Belediyesi, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. Yıl dönümü kapsamında özel bir tur organizasyonu düzenliyor. Özellikle gençlerin mutlaka Çanakkale’yi görmesi, tarihi bilincin uyanması adına yapılan gezi programı ile 21-31 Mart tarihleri arasında 10 günde 1000 genç Çanakkale’ye gidecek. 18-25 yaş arası gençlere özel yapılacak gezilerde, kahvaltı ve öğle yemeği İnegöl Belediyesi tarafından ikram edilecek. Geziye katılmak isteyen gençler için kayıtlar bugün itibariyle alınmaya başlarken, 21 Mart Pazartesi gününe kadar kayıtlar devam edecek. İlk kafile ise 20 Mart gecesi yola çıkacak. Gece İnegöl’den hareket edecek grup, rehber eşliğinde Çanakkale’de belirlenen noktaları ziyaret edip ertesi gün 18.00 sıralarında yeniden İnegöl’e dönmüş olacak.

“TARİHİNİ, GEÇMİŞİNİ BİLEN TOPLUMLAR GELECEĞİNE DAHA İYİ YÖN VERİR”

Belediye Başkanı Alper Taban, bugün beraberindeki Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ramazan Güleçyüz ile Spor İşleri Müdürü Hüseyin Kurt’un katılımı ile yapılacak tur programına ilişkin açıklamalarda bulundu. Gençleri geziye davet eden Başkan Taban, şöyle konuştu: “Bugün güzel ve önemli bir duyuru için bir araya geldik. Biliyorsunuz yarın 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. Yıl dönümü. Bu vesileyle uzun zamandır ara verdiğimiz gezi, kültür programları, tarih programlarımızla ilgili yeni bir başlangıç yapıyor olacağız. Bildiğiniz gibi Çanakkale Zaferi bizlerin tarihinde özellikle öğrenilmesi gereken, yaşanılması gereken bir tarih. Muhakkak suretle gençlerimizin bu alanlara gidip birtakım deneyimleri, hatıratları, şehitlikleri gezerek o alanları tecrübe etmelerini istiyoruz. İnşallah bu, gün gelir bir gün ortaokul öğrencilerinin de okul bitirme noktasında zorunluluğu olur. Benim kalbimden geçen duygu bu. Niye? Çünkü tarihini, geçmişini bilen toplumlar geleceğine daha iyi yön verir. Bu vesileyle bizler de gençlerimizi daha önceki yıllarda bölgeye taşımıştık. Özellikle buradaki önemli merkezlerin gezilmesini istemiştik.”

18-25 YAŞ ARASI BİN GENÇ ÇANAKKALE’Yİ GEZECEK

“Bu yıl Çanakkale Zaferimizi ve Şehitleri Anma Günümüzü farklı kutlayacağız. Çanakkale Köprümüzün, Sayın Cumhurbaşkanımızın da katılımıyla inşallah yarın açılışı gerçekleştirilecek. Aslında burada ülkemizin tarihi anlamda yaptığı bir yatırımın mührünü denizin üzerinde gösteriyor olacağız. Bu iki vesileyi birleştirerek gençlerimize bir davet yapmak istiyorum ben. Burada milletimizin yeniden dirilişine sahne olan Çanakkale’yi görmeyen gencimiz kalmasın diyorum ve 18-25 yaş arası 1000 gencimizi 21 Mart tarihinde başlayarak Çanakkale’ye götürmek istediğimizi duyurmak istiyorum.”

GEZİLECEK NOKTALAR

“Bu gezi kapsamında; Kilitbahir Kalesi (Tabyalar), Seyit Onbaşı (Mecidiyeköy Tabyaları), Şahindere Şehitliği, Hilali Ahmet Müzesi, Şehitler Abidesi, Seddülbahir, Yahya Çavuş Şehitliği, 57. Alay Şehitliği ve Conkbayırı ile yarın açılışı yapılacak olan Çanakkale Köprümüzden gençlerimizi geçirerek o eseri de orada görmelerini, tecrübe etmelerini istiyoruz.”

KAYITLAR ALINMAYA BAŞLADI

“Kayıtlarımız bugün itibariyle alınmaya başlayıp 21 Mart Pazartesi gününe kadar belediye binamızda İstihdam Merkezimizde alınacak. Hafta sonu da arkadaşlarımız kayıt alacaklar. Genç arkadaşlarımızı her gün 3 otobüs ile oraya taşımayı hedefliyoruz. Kahvaltı, öğle yemeği, çayını ve tatlısını da ikram ederek faydalı bir gezi gerçekleştirmiş olacağız. Önemli bir organizasyon. Oralarda biraz ecdadımızın neler yaşadığını görmek, anlamak lazım. Bunun için ben İnegöl’deki 18-25 yaş arasındaki bin gönüllü gencimizi organizasyona davet ediyorum. 10 günlük sürede de sağlıklı bir şekilde gezi programımızı tamamlamak istiyoruz. Emeği geçen çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Gezileri de kendi araçlarımızla rehber eşliğinde gerçekleştireceğiz. Bu vesileyle açılışı yapılacak olan Çanakkale Köprümüzün vatanımıza ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir