10 mühendisin yapabileceği testler otomatikleştirildi

0

Eklenme tarihi: 15/03/2022 – 8:57

Son güncellenme tarihi: 15/03/2022 – 8:57


AB projesi TESTOMAT sayesinde, bankacılıktaki sistemsel geliştirmelerden kaynaklı olası riskler otomatik test ortamında bertaraf edilebiliyor.

İSTANBUL (İGFA) – Türkiye’nin öncü katılım finans kuruluşu Kuveyt Türk’ün ülke koordinatörlüğü görevini üstlendiği Avrupa Birliği ITEA3 TESTOMAT Projesi başarıyla tamamlandı. 

Proje kapsamında, test otomasyonunda ve test süreçlerinde verimliliğin artırılması, üst seviyelere geçilmesi, elde edilen araştırma ve deneyimler ile akademik yayınlar ve sektörlere yön verebilecek uçtan uca bir elektronik rehber hazırlanmasına dönük çalışmalar gerçekleştirildi.

6 ülkeden, alanında en iyiler arasında yer alan endüstriyel firmalar, araştırma merkezleri ve üniversiteler katıldığı ITEA3 TESTOMAT Projesi, test otomasyonundaki en son teknolojilerin hayata geçirilmesini mümkün kılarak şirketlerin bir Test Otomasyonu İyileştirme Modeli aracılığıyla “kendilerinin sonraki seviyelerini” belirlemelerine fayda sağlıyor ve düzinelerce açık kaynaklı araçla testlerini optimize etmelerine olanak tanıdı.

Kuveyt Türk Bilgi Teknolojileri Grup Müdürü Dr. Hadi Rubacı, 3 yıl süren projede ülke koordinatörlüğü görevini yerine getirerek süreçleri başarılı şekilde tamamladıklarını anlattı. Rubacı, yaklaşık 10 test mühendisinin yapacağı test işlemlerinin bu sistemle otomatikleştirilmiş olduğunu belirterek, “Böylece aynı testlerin tekrar tekrar yapılmasını gerektiren operasyonel bir yük giderildi, riskler bertaraf edildi ve zamandan tasarruf sağlanarak daha detaylı test sonuçlarına ulaşıldı. Bu gibi iş birliği ve projelere desteklerimizi önümüzdeki dönemde de artırarak sürdürmek istiyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir